loader
Narzędzia

Jak wiercić w żeliwie | Doskonałe sposoby

Wiercenie otworów w żeliwie bez łamania lub trzeszczenia materiału jest wymagającym zadaniem. Ale nauka prawidłowego wiercenia w żeliwie może sprawić, że zadanie to stanie się całkiem proste. Wykonanie otworu w żeliwie wymaga więcej umiejętności niż tylko użycia odpowiedniego wiertła.

Na szczęście, przedstawiliśmy skuteczną metodę wiercenia w żeliwie, która pomoże Ci stworzyć precyzyjne otwory bez łamania materiału. Technika ta obejmuje ściganie bezpieczeństwa, stosowanie odpowiednich zestawów i właściwych metod, aby rozszerzyć możliwość sukcesu nad żeliwem. Ale spójrzmy na to, co sprawia, że wiercenie przez żeliwo jest trudnym zadaniem.

Streszczenie artykułu

  • Wyzwania związane z wierceniem w żeliwie
  • Jak wiercić w żeliwie
  • Wskazówki bezpieczeństwa, o których należy pamiętać podczas wiercenia w żeliwie
  • FAQs na temat jak wiercić w żeliwie
    • Słowa końcowe

Wyzwania związane z wierceniem w żeliwie

Skład żeliwa sprawia, że jest ono nieco trudne w użyciu lub naprawie. Chociaż wiele osób uważa, że żeliwo jest czystym żelazem, nie jest to prawdą. Aby stworzyć żeliwo, należy stopić surówkę, rudę żelaza, złom i inne stopy, wlać do form i ostatecznie zestalić.

Ze względu na obecność różnych materiałów, żeliwo nosi różne właściwości, które sprawiają, że jest bardziej podatne na złamania i pęknięcia. Tak więc, bez właściwego obchodzenia się z nim, można łatwo złamać ten kruchy materiał.

Jak przewiercić się przez żeliwo

Proces wiercenia w żeliwie jest dość prosty, jednak istnieje ryzyko pęknięcia. Ponieważ jest to miękki metal, postępuj zgodnie z poniższymi krokami, aby z powodzeniem przewiercić się przez niego:

Potrzebne narzędzia:

  • Wiertło kobaltowe.
  • Wiertarka elektryczna.
  • Marker.

Zastosuj właściwą prędkość obrotową

Przy wierceniu w żeliwie nie należy stosować większej prędkości niż 150 SFM (stóp powierzchni na minutę). Wartość ta jest również związana z prędkością obrotową wiertarki (obroty na minutę):

RPM = SFM x 3,83/średnica wiertła

Dla otworu o średnicy ½, można zastosować maksymalną prędkość wiertła 1146 RPM, która jest średnią prędkością dla większości wiertarek przewodowych i bezprzewodowych. Z taką prędkością można ciąć do połowy żeliwa w zimie. Ponieważ niska temperatura wpływa na kruchość metalu, lepiej jest zmniejszyć prędkość do 300 obr/min.

Zaznacz punkt wiercenia

Określ miejsce pracy na żeliwie, w którym chcesz wywiercić otwór. Wyraźne zaznaczenie tego miejsca pomoże umieścić wiertło dokładnie w tym miejscu i zapobiegnie wierceniu w przeciwległej stronie istniejącej połowy otworu. Tak więc, użyj markera lub markera i pozostawić znak krzyża lub koła na powierzchni żeliwa wózka.

Inną ważną rzeczą jest to, że wiercenie otworu pilotażowego na kruchym metalu pomoże mu pomyślnie przewiercić się przez jego duży otwór. Użyj mniejszego wiertła, aby utworzyć otwór startowy na żeliwie. Pozwoli Ci to również zrobić trochę praktyki przed utworzeniem większego otworu.

Sprawdź wiertło

Dwukrotnie sprawdzić wiertło, aby zobaczyć, czy wybrałeś żądany rozmiar, czy nie. Poza tym, porównać rozmiar bitu z zaznaczonym obszarem, aby być pewnym co do wielkości. Nawet można ćwiczyć na bezużytecznym kawałku, aby dowiedzieć się, jaki rozmiar otworu masz zamiar wiercić. Należy również sprawdzić ostrość bitu i użyć najlepszego wiertła do żeliwa, które ma 135 stopni kąta punktu.

Po tym, zabezpieczyć żeliwo, jeśli jest to luźny kawałek. Jeśli jest już połączony z czymś, nadal trzeba usztywnić żeliwo w niektórych przypadkach. Intencją jest, aby zapobiec zarówno powierzchni roboczej i żeliwa z ruchu podczas wiercenia przez niego.

Rozpocząć wiercenie

Po ustabilizowaniu obrabianego przedmiotu i oznaczeniu punktu, można teraz ostrożnie rozpocząć wiercenie. Najpierw należy mocno przytrzymać spust i delikatnie docisnąć wiertło do żeliwa. W ten sposób usuniesz zadziory z otworu, a przy okazji wióry metalowe znajdujące się wokół otworu.

Po wywierceniu otworu należy wytrzeć powierzchnię suchą szmatką, a następnie mokrą. Po całkowitym wyschnięciu należy dokładnie sprawdzić otwór. Jeśli znajdziesz coś chropowatego wewnątrz otworu, możesz jeszcze wykonać kilka przejść, aby go wygładzić.

Ostrożnie wykonuj każde przejście wiertła, aby nie zahaczyć o nie lub nie mieć skłonności do zacinania się. Takie odczucie jest oznaką uszkodzenia żeliwa i prowadzi do skrzypienia lub pękania.

Czy lepiej stosować smarowanie?

Żeliwo jest bogate w węgiel, który w naturalny sposób działa jak smar. Oznacza to, że nie trzeba często stosować smaru, aby obniżyć temperaturę podczas wiercenia w żeliwie. Jest to ogromna zaleta pracy na żeliwie, ponieważ smary są niechlujne. Tak więc stosowanie smaru może utrudnić kontrolę nad wiertłem podczas pracy, zwłaszcza dla początkujących.

Mimo to, jeśli chcesz użyć smaru, wybierz pomiędzy smarem na bazie oleju lub na bazie wody, aby zmniejszyć ryzyko zużycia i pęknięcia wiertła. Z drugiej strony, wielu profesjonalnych entuzjastów zaleca stosowanie smaru do wiercenia dużej ilości otworów w żeliwie. Pomaga to zapobiec gromadzeniu się ciepła w bicie i pozwala na wiercenie otworów w żeliwie z powodzeniem.

Wskazówki bezpieczeństwa do zapamiętania podczas wiercenia przez żeliwo

Bezpieczeństwo jest niezbędne i konieczne dla wygodnych zadań wiercenia. Tak więc, zachować te środki bezpieczeństwa, aby zapobiec obrażeniom i uszkodzeniu projektu, zwłaszcza podczas obsługi żeliwa:

Użyj dodatkowego płynu do cięcia podczas konsekwentnego wiercenia

Używanie wiertła konsekwentnie przez dłuższy czas spowoduje wzrost jego temperatury. Dlatego też, zrób przerwę, usuń gruz i zastosuj płyn do cięcia dla bezpieczniejszego i lepszego doświadczenia podczas dłuższego projektu wiercenia.

Zacznij od mniejszej prędkości

Większe prędkości zwykle powodują większe tarcie, co powoduje wzrost temperatury. I odwrotnie, niższa prędkość pozwoli Ci przewiercić się przez żeliwo bez przegrzewania wiertarki i tępienia wiertła. Więc nie należy uruchamiać ponad 3000 RPM, podczas gdy mniej niż 1000 RPM jest bardziej preferowane.

Krok bit jest idealny dla dużych otworów

Jeśli trzeba wywiercić większy otwór przez żeliwo, to będzie lepiej użyć bitu krok. Ale upewnij się, że wiercisz z mniejszą prędkością na bit kroku będzie tworzyć zbyt duży otwór, jeśli wiercić z większą prędkością.

Zawsze miej przy sobie starą szmatę

Czy jest to żeliwo lub inny metal, należy zawsze trzymać starą szmatę w pobliżu podczas korzystania z wiertła. Będzie to zdrowe rozwiązanie, aby usunąć płyn chłodzący i cząsteczki metalu. Nawet to zapobiegnie przypadkowym obrażeniom, które mogą wynikać z nieumyślnego wytarcia wiertła o spodnie lub koszulę.

Oznacz punkt wiercenia

Określenie miejsca wiercenia da Ci jasny pogląd na to, gdzie należy umieścić wiertło. Wiercenie przez zgadywanie nie zapewni precyzyjnego wykończenia, zwłaszcza jeśli trzeba zachować odległość między otworami.

Sprawdź szerokość materiału

Jeśli musisz wiercić na żądaną głębokość, sprawdź szerokość powierzchni roboczej i ustal głębokość, aby nie posunąć się za daleko. Aby odpowiednio podejść do tematu, zawsze możesz mieć w swojej skrzynce narzędziowej niwelator i linijkę.

Nie wierć w luźnych elementach żeliwnych

Ruch żeliwa podczas wiercenia może spowodować skrzypienie otworu i całego elementu, ponieważ jest to kruchy materiał. Tak więc, zabezpiecz kawałek dla stabilnej pracy.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące wiercenia w żeliwie

Jakie jest najlepsze wiertło do żeliwa?

Najlepszym wiertłem do żeliwa jest wiertło kobaltowe o kącie wierzchołkowym 135 stopni. Jego kąt jest ostrzejszy niż w przypadku typowego wiertła, co sprawia, że wiercenie jest precyzyjne i dokładne. Aby zakup był opłacalny, można odebrać ten Hymnorq Metric M35 Cobalt Twist zestaw wierteł.

Czy można gwintować żeliwo?

Rzadkie twarde miejsca w żeliwie może skrzypienie końcówki wiertła, zwłaszcza przy zastosowaniu ekstremalnego ciśnienia do niego. Dlatego wymaga to szczególnej ostrożności, aby uniknąć złamania gwintownika przy napotkaniu twardych punktów.

Czy mogę ciąć rury żeliwne?

Czasami konieczna jest wymiana starej rury żeliwnej, zwłaszcza jeśli rura uległa znacznemu osłabieniu. Można więc kupić zastępczą rurę żeliwną i zastąpić nią starszą, przycinając ją na wymiar. Rurę żeliwną można dość łatwo przyciąć za pomocą szlifierki kątowej.

Słowa końcowe

Kiedy już nauczysz się, jak wiercić żeliwa, to nie będzie trudne zadanie dla Ciebie. Wystarczy przynieść te odpowiednie zestawy i postępować zgodnie z procesem, który omówiliśmy. Nawet znajdziesz te wiertła i techniki poręczne dla szerokiej gamy projektów wiercenia.

Mimo to nie zapomnij o tych wskazówek bezpieczeństwa. Są one niezbędne do precyzyjnego i udanego sezonu wiercenia, zwłaszcza w przypadku kruchych materiałów, takich jak żeliwo. Wreszcie, inwestować w najlepsze wiertła i wiertarki mocy, jak również zrobić rękę niezawodne, aby podbić każde zadanie wiercenia.