loader
Narzędzia

Jak wybrać odpowiedni klucz udarowy i kiedy będzie potrzebny?

Każdy majsterkowicz od czasu do czasu boryka się z większymi i mniejszymi problemami. Czasami ich przyczyną może być albo spawanie migomatem, albo trudny dostęp do części w celu ich wymiany. Dotyczy to zwłaszcza osób, które dbają o samochód. Dokonanie drobnych napraw, konserwacja samochodu czy wymiana kół może być utrudniona. Problemy mogą sprawiać "zapieczone" śruby, które bardzo trudno usunąć zwykłym kluczem. Radzenie sobie z dziesiątkami z nich może utrudniać proces i frustrować. Klucz udarowy to narzędzie, które pozwala szybko usunąć i włożyć śruby. Dobry klucz udarowy jest niezbędny w każdym warsztacie.

Czym jest klucz udarowy? Jak działa?

Nawet osoby, które nie mają wiele wspólnego z mechaniką samochodową czy warsztatami, często miały okazję zobaczyć klucz udarowy w akcji. Z narzędzi tych korzystają zarówno pracownicy polskich warsztatów, jak i mechanicy Formuły 1. Dzięki mocnym kluczom udarowym są oni w stanie szybko wymienić koła i inne części samochodów. Narzędzia te można rozpoznać również po charakterystycznym dźwięku, który podczas pracy emituje gwizd.

Urządzenie to działa na zasadzie udaru, co wynika z nazwy jego podstawy. To dzięki niemu możliwe jest szybkie poluzowanie lub dokręcenie śrub czy nakrętek. Uderzenie w nie odbywa się za pomocą tak zwanej siły nagłej. Głowica urządzenia uderza w śrubę z dużą prędkością, w regularnych odstępach czasu i powoduje jej poluzowanie. Uderzenia te są również pomocne w usuwaniu rdzy. Wysoki moment obrotowy klucza pozwala na poluzowanie śrub, których nie bylibyśmy w stanie ruszyć ręcznie.

Klucz udarowy - do napraw i konserwacji samochodów

Klucz udarowy jest niezbędnym narzędziem w każdym warsztacie. Poradzi sobie z wieloma nakrętkami i śrubami, co czyni go świetnym narzędziem przyspieszającym pracę. W niektórych przypadkach może być nawet jedynym rozwiązaniem. Warto, aby znalazł się on w warsztacie w pobliżu spawarki czy wkrętarki. Również mechanicy są zawsze zainteresowani producentem kluczy udarowych. Jest to narzędzie niezbędne w warsztatach samochodowych. Jest niezbędny, gdy trzeba odkręcić nakrętkę w ciągnikach lub maszynach budowlanych.

Niektóre klucze udarowe przydają się również do napraw i innych zadań. Ważne jest, aby wybrać model, który może przyjąć specjalne adaptery. Dzięki temu do końcówki klucza można przymocować, np. wiertło. Jest to najważniejsza cecha kluczy udarowych. Sprawdź ofertę kluczy udarowych wchodząc na stronę sklepu https://sklep-warsztat.pl/product-category/cp-ogolna/klucze-udarowe/

Rodzaje kluczy udarowych

Istnieją dwie opcje, jeśli chodzi o zakup klucza udarowego. Pierwszą z nich jest klucz pneumatyczny, natomiast drugą - elektryczny. Sprężone powietrze umożliwia działanie klucza pneumatycznego. Jest to wydajny kompresor, który jest niezbędny do jego działania. Możesz dokręcać i odkręcać śruby, wytwarzając odpowiednie ciśnienie (zwykle 7-8 barów). Potrzebny będzie również zbiornik na powietrze. Otrzymujesz lekkie, przenośne narzędzie o długiej żywotności.

Druga kategoria tych narzędzi to elektryczne klucze udarowe. W tym przypadku istnieją dwa sposoby na uzyskanie energii potrzebnej do działania urządzenia. Pierwszym z nich jest podłączenie do zwykłego gniazdka 230 V. Drugi to wykorzystanie wbudowanych akumulatorów. Na przykład spawarki inwertorowe migomat będą miały kabel, który ciągnie się za nimi podczas pracy. W przypadku kluczy zasilanych bateriami należy jednak zadbać o akumulator. Akumulator musi być regularnie ładowany. W przeciwnym razie może nam przeszkodzić w pracy w niespodziewanych momentach. Akumulatorowe wersje elektrycznych kluczy udarowych będą miały większą moc niż pneumatyczne. Z reguły są cięższe od tych pneumatycznych.

Klucz udarowy

Jaki klucz udarowy jest najlepszy do domowego warsztatu?

Istnieje wiele czynników, które powinny wpłynąć na Twoją decyzję o wyborze odpowiedniego klucza udarowego. Najważniejszym czynnikiem jest to, jak często i w jakim celu planujesz go używać. W klucz pneumatyczny warto zainwestować, jeśli narzędzie to będzie często używane. Takie rozwiązanie jest zazwyczaj dostępne tylko dla profesjonalistów, którzy zajmują się naprawą samochodów. Klucze pneumatyczne są wykorzystywane przede wszystkim przez profesjonalnych pracowników i właścicieli warsztatów samochodowych.

Dzieje się tak dlatego, że do korzystania z kluczy pneumatycznych potrzebny jest kompresor i zbiornik ze sprężonym powietrzem. Ze względu na to, że niewiele jest części, które mogą ulec awarii, takie urządzenia będą służyły przez długi czas. Warto zaznaczyć, że nie bez znaczenia jest niewielka waga urządzenia, jeśli jest ono często używane.

Elektryczne klucze udarowe są jednak zwykle bardziej popularne w domowych warsztatach. Są one znacznie bardziej przenośne, zwłaszcza jeśli wybierzemy klucz akumulatorowy. Takie narzędzie jest bardzo przydatne podczas podróży. Jeśli mamy pecha i musimy wymienić oponę w połowie podróży, możemy po prostu wyciągnąć klucz z bagażnika i szybko odkręcić starą przed założeniem nowej.

Do dokręcania małych śrub klucze elektryczne sprawdzają się lepiej niż klucze pneumatyczne. Warto zwrócić uwagę także na inne parametry. Nowoczesne klucze elektryczne mają wbudowane zabezpieczenie przed nadmiernym dokręceniem. Zapobiega to potencjalnemu uszkodzeniu śruby.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, jeśli chodzi o klucze udarowe?

Po wybraniu rodzaju klucza, który jest nam potrzebny, możemy teraz skupić się na innych cechach urządzenia. Najważniejszą cechą będzie jego moc. Im większa moc, tym więcej możliwości. Należy zachować ostrożność podczas korzystania z urządzenia o dużej mocy. Ważne będzie również zwrócenie uwagi na moment obrotowy. Może on sięgać nawet tysiąca Nm, czyli niutonometrów. W przypadku nakrętek i śrub o dużej średnicy wymagany jest największy rozmiar.

Dodatkowe funkcje mogą ułatwić pracę z kluczem udarowym. Niezwykle przydatna będzie możliwość zmiany kierunku pracy. Profesjonaliści uwielbiają również klucze udarowe, które posiadają automatyczny hamulec. Silnik zatrzyma się po zwolnieniu spustu. Mały rozmiar narzędzia jest ważny, jeśli pracujesz z małymi urządzeniami i musisz poluzować śruby w trudno dostępnych miejscach. Wszystkie te cechy mają wpływ na cenę klucza. Najtańsze modele będą kosztować mniej niż 200 złotych, a najdroższe modele dla specjalistów kilkanaście złotych więcej.