loader
Blog

Dlaczego nie powinno się ogrzewać drewnem opałowym?

DLACZEGO NIE MOGĘ OGRZEWAĆ DREWNEM OPAŁOWYM?

Prawidłowe rozpalanie pieca lub kotła to prawdziwa sztuka, którą nie każdy potrafi opanować. Jest to umiejętność, która decyduje nie tylko o tym, jak ciepły będzie Twój dom, ale także o tym, ile drewna zużyjesz w ciągu zimy. Jedną z pierwszych wskazówek, jakich doświadczeni właściciele domów udzielają początkującym, jest nauczenie się rozróżniania suchego i mokrego drewna opałowego oraz staranie się o używanie tego pierwszego jako paliwa. 

W tej kwestii istnieją jednak pewne niuanse. Przyjrzyjmy się bliżej, dlaczego nie należy ogrzewać mokrym drewnem opałowym, w jakich przypadkach i jak to robić prawidłowo.

Czy możliwe jest ogrzewanie drewnem opałowym?

CZY MOŻLIWE JEST OGRZEWANIE DREWNEM OPAŁOWYM?

Czy pali się w nim surowe drewno opałowe? Tak. Zasadniczo można go używać do produkcji ciepła, ale nie w każdym urządzeniu. Na przykład, właściciele kotłów pirolitycznych nie mogą korzystać z tej opcji, a jeśli masz zwykły piec lub piec z drewnem opałowym, zawartość wilgoci w drewnie nie jest krytyczna. Co więcej, niektórzy kupujący szukają surowego drewna, ponieważ pali się ono wolniej, a zatem będzie trwalsze. Jednak należy również wziąć pod uwagę, że wydajność surowego drewna opałowego jest częściowo zmniejszona ze względu na fakt, że część energii zostanie zużyta nie na ogrzewanie, ale na odparowanie nadmiaru wilgoci. Wyjaśnia to również, dlaczego suche drewno opałowe pali się lepiej niż mokre.

Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zakup drewna opałowego z wyprzedzeniem, aby miało ono czas wyschnąć przed sezonem grzewczym.

JAK OGRZEWAĆ DREWNEM OPAŁOWYM?

W ten sposób rozwiązaliśmy problem ogrzewania drewnem opałowym. Pozostaje dowiedzieć się, jak zrobić to poprawnie. Główny problem takiego paliwa polega nie tyle na złym spalaniu, co na trudnościach z zapłonem. Jeśli to możliwe, najpierw użyj suchych polan do rozpalenia kominka, a następnie dodaj wilgotne polana. Innym szybkim sposobem na rozpalenie mokrego drewna opałowego jest użycie specjalnego materiału rozpałkowego. Pod spodem można również umieścić korę brzozową, mniejsze polana, wióry drzewne, zapałki lub inne produkty łatwopalne. Na przykład, produkujemy deski tarasowe i inne tarcice, więc zawsze mamy niedrogie skrawki z tartaku, które świetnie nadają się na rozpałkę.

Jeśli zastanawialiście się dlaczego mokre drewno opałowe pali się gorzej niż suche, to zapewne zauważyliście również fakt, że niektóre gatunki palą się szybciej (nawet gdy są mokre), a inne wolniej. Wszystko zależy na przykład od naturalnej wilgotności drewna:

  • dąb - 50%;
  • grab - 60%;
  • popiół - 35%. 

Naturalnie drewno o wilgotności 35% będzie łatwiejsze do zapalenia niż drewno o wilgotności powyżej 50%. Sosna, brzoza i akacja są również dość łatwe do rozpalenia, nawet gdy są świeżo ścięte.

Jak ogrzewać drewnem opałowym

Jak używać surowego drewna opałowego: Dalsze zalecenia
Zanim zaczniesz palić wilgotnym drewnem opałowym, możesz trzymać je w pobliżu pieca przez kilka dni, aby wyschło (pamiętaj jednak o bezpieczeństwie przeciwpożarowym). Porąbane drewno opałowe również szybko dochodzi do właściwego stanu na mrozie - wilgoć z niego zamarza.  

Problemów z zapłonem nie będzie, jeśli kupisz paliwo na czas i pozwolisz mu odpocząć przez co najmniej 2 miesiące. W szczycie sezonu można zamówić suszenie komorowe drewna dębowego, ale jego koszt będzie półtora raza wyższy niż zwykle. Tarcica jest przecierana na sucho i surowo. Jeśli nie zdążysz na czas, poproś sprzedawcę lub drwala, aby w samochodzie było co najmniej 70-80% wysuszonego drewna. 

Możliwe jest ogrzewanie z każdego rodzaju drewna, najważniejsze jest, aby wziąć pod uwagę jego osobliwości i przyczyny tych lub innych niedogodności. A jeśli potrzebujesz paliwa do jakichś konkretnych zadań - skontaktuj się z naszymi ekspertami, na pewno pomogą Ci dokonać właściwego wyboru!