loader
Wszystko o drewnie

Jak prawidłowo porąbać drewno na opał?

JAK PRAWIDŁOWO PORĄBAĆ DREWNO NA OPAŁ?

Proces przerabiania drewna na opał nie jest skomplikowany, ale raczej czasochłonny. Najpierw pień i gałęzie są cięte na kłody o długości 35-40 cm, a następnie wzdłuż na mniejsze kawałki. Wycinka drewna opałowego może być przeprowadzona jako siekiera, a niektóre inne urządzenia i specjalne maszyny. Nie każdy dziś wie, jak obchodzić się z kęsami, jakich narzędzi używać. Dlatego artykuł ten zainteresuje przede wszystkim tych, którzy chcą się zająć samodzielnym przygotowaniem tego paliwa. Zastanówmy się szczegółowo, jak prawidłowo ciąć drewno opałowe, jakie istnieją na to sposoby i sztuczki.

JAK PRAWIDŁOWO CIĄĆ DREWNO OPAŁOWE?

Przed przystąpieniem do rąbania drewna opałowego należy wybrać dobre narzędzie. Najbardziej odpowiedni do tego celu jest specjalny młot siekierowy. Wybierz go indywidualnie, oceniając takie cechy jak wygoda i długość rękojeści, kształt ostrza, ogólny ciężar. Odpowiednio dobrana tasak pozwoli na znacznie szybsze porąbanie drewna opałowego, przy mniejszym nakładzie pracy. Na pierwszy rzut oka siekiera może wydawać się mniejsza i słabsza od klasycznej, ale przy odpowiedniej wprawie z łatwością można nią rozłupać nawet najgrubsze kłody. Pamiętaj też o prostych zasadach rąbania drewna na opał:

 • Im krótsza kłoda, tym łatwiej ją rozłupać;
 • Nie tyle grubsze kłody są trudne do rozłupania, co te sękate;
 • na mrozie każde drewno łatwiej się rozszczepia.

W przypadku pracy z kłodami sękatymi lub twardym drewnem zrębowym może się zdarzyć, że ostrze siekiery utknie w szczelinie pnia, nie rozłupując go całkowicie. Nie próbuj wyciągać go ciągnąc za uchwyt. O wiele łatwiej i szybciej jest odwrócić tasak ostrzem do góry i uderzyć krawędzią tasaka w drugą kłodę.

Podczas pracy rozstaw stopy nieco szerzej niż na szerokość barków. Zapewni to stabilność, a także ochroni Cię przed przypadkowymi obrażeniami, gdy nie trafisz lub złamiesz siekierę.    

Jak szybko rozłupać drewno na opał?

Chociaż nie ma problemu z zakupem łupanego drewna opałowego w Kijowie, niektórzy wolą kupować kłody lub porąbane drewno do samodzielnego rozłupania. Jeśli jesteś jednym z nich, to z pewnością zainteresuje Cię, jak szybko rozłupać drewno opałowe. 

Po pierwsze, musisz przygotować swoje miejsce pracy. Wybierz gruby pokład lub czubok, który będzie stanowił podpórkę. Najważniejsze jest to, że kęsy powinny być duże w obwodzie, z najbardziej równomiernymi cięciami. Jeśli chodzi o wysokość, nie ma zgody co do tego, jak prawidłowo rozłupywać drewno opałowe. Niektórzy ludzie czują się bardziej komfortowo na niższej podstawie, inni wolą wyższą, więc powinieneś wziąć pod uwagę własne preferencje. Umieść kłodę na płaskiej powierzchni, upewnij się, że się nie chwieje. Sprawdź również, czy w promieniu kilku metrów nie ma nic kruchego, ponieważ czasami części kłód odlatują podczas pracy, nie tylko w kierunku skoku tasaka. Nad głową musi być również wolna przestrzeń, ponieważ siekiera może zaczepić się o sznur z ubraniami lub gałąź, co może prowadzić do obrażeń.

Jak prawidłowo rąbać drewno na opał

Następnie umieścić kłody na przemian na klocku do siekania i rozłupać, stosując następujące techniki:

 • cienkie bale (o średnicy do 25 cm) najłatwiej jest podzielić na dwie połowy przez środek, a następnie w razie potrzeby na mniejsze kawałki;
 • grube kłody są najpierw dzielone na płaskie płyty, a następnie każda z nich na kawałki o wymaganej wielkości;
 • jeśli w przekroju drewna jest pęknięcie, najłatwiej jest rozłupać polana wzdłuż niego;
 • w przypadku małych pni należy użyć jednego silnego uderzenia, w przypadku grubych pni należy użyć kilku słabych, następujących po sobie uderzeń;
 • staraj się unikać przechodzenia linki rozdzielającej przez węzły - to pozwoli Ci zaoszczędzić siły; 

Aby ułatwić sobie rąbanie gałęzi, należy ciąć wzdłuż niej lub przepiłować kłodę na pół.
Jeśli używasz siekiery lub tasaka z drewnianą rękojeścią, przed rozpoczęciem pracy możesz namoczyć je w wodzie na około 1 godzinę. Drewno spęcznieje i ostrze będzie mocniej osadzone na podstawie. Pamiętaj, że jeśli rąbanie drewna nie jest dla Ciebie atrakcyjne, zawsze możesz kupić gotowe lub spróbować brykietów Nestro, paliw alternatywnych. 

JAKI JEST NAJLEPSZY SPOSÓB NA PORĄBANIE DREWNA NA OPAŁ?

Wybór odpowiedniego narzędzia również znacznie ułatwia i przyspiesza pracę. Trudno jest jednoznacznie stwierdzić, co jest lepsze do rąbania drewna na opał. Wszystko zależy od objętości, właściwości drewna i osobistych preferencji. Jak wspomniano powyżej, tasak jest lepszy od klasycznej siekiery. Jedną z jego kluczowych cech jest klinowaty kształt siekiery i bardziej zrównoważona waga. W idealnym przypadku należy użyć 2 siekier o różnej wadze: cięższa do rozłupywania grubych pni na kłody, a lżejsza do rozłupywania pni na części. Dzięki temu zaoszczędzisz energię, ponieważ ciężar siekiery bezpośrednio określa, jak długo możesz pracować.  

Rąbanie drewna na opał bez siekiery

Jeśli praca z siekierą nie jest dla Ciebie, nie masz odpowiedniego narzędzia lub objętość paliwa do pozyskania jest bardzo duża, możesz użyć innych urządzeń. Rąbanie drewna na opał bez siekiery jest łatwe, najważniejsze to wybrać najlepszy sposób, biorąc pod uwagę swoje potrzeby i możliwości. Aby to zrobić, możesz użyć nie tylko specjalnych maszyn lub noży do cięcia drewna opałowego, ale także improwizowanych środków - na przykład perforatora. A jak dokładnie to zrobić - rozważymy poniżej. 

Rąbanie drewna opałowego na maszynie: co to za urządzenie?
Jeśli ilość zbieranego opału jest duża i trudno będzie poradzić sobie z tym ręcznie, można skorzystać ze specjalnych maszyn lub dostępnych na rynku wycinarek do drewna opałowego:

 • hydrauliczne;
 • mechaniczne;
 • elektryczne;
 • benzyna;
 • zębatka.

Różnią się one nie tylko szybkością przerobu wlewków, ale także sposobem wypełniania dzienników, całkowitym udziałem operatora w procesie. Istnieją stosunkowo niedrogie modele, które można kupić dla domów wiejskich, i potężne profesjonalne maszyny, które są uzasadnione tylko w skali produkcji.

Maszyna do rąbania drewna opałowego powinna być nie tylko niedroga, ale również łatwa w obsłudze i serwisowaniu. Optymalna jest elektryczna pozioma rozłupywarka z systemem hydraulicznym. Za najbardziej wydajne uważa się rębaki do drewna, ale ich koszt sprawia, że urządzenia te są dostępne tylko dla zakładów produkcyjnych. 

Ścinanie drewna opałowego za pomocą stożka: właściwości

W gospodarstwach domowych popularne jest szyszkowe rąbanie drewna na opał. Jest to specjalna maszyna, która jest również nazywana rębakiem do drewna "marchewka". Częścią roboczą jest obracający się stożek z wycięciem w postaci gwintu. W celu rozłupania pnia jest po prostu przesuwana blisko czubka stożka, dzięki rzeźbieniu, ten ostatni łatwo wchodzi w drewno i rozłupuje je na części. Zaletą tej metody jest to, że praktycznie nie trzeba używać siły, a kęsy nigdy nie rozlatują się na boki. 

Jak porąbać drewno na opał za pomocą perforatora?

Drewno opałowe można rąbać również za pomocą perforatora, należy użyć do tego celu dyszy stożkowej lub największej dyszy łopatkowej. Zaletą tej metody jest nie tylko szybkość, ale również dokładność cięcia drewna. 

Jak widać, rąbanie drewna na opał bez siekiery może być skuteczne nawet przy użyciu improwizowanych środków i narzędzi.