loader
Wszystko o drewnie

Kiedy jest najlepszy czas na zakup drewna opałowego?

KIEDY JEST NAJLEPSZY CZAS NA ZAKUP DREWNA OPAŁOWEGO?

Każdy właściciel decyduje o kwestii drewna opałowego na swój własny sposób. Często polega to nie tylko na podjęciu decyzji, jak kupić drewno opałowe, ale także na zadaniu, kiedy to zrobić. Eksperci podają różne zalecenia, ale ważne jest, aby zacząć od indywidualnych warunków. Na przykład, w niektórych regionach wiosną i późną zimą paliwo sprzedawane jest znacznie taniej. Jeśli więc chcesz zaoszczędzić pieniądze - wnioski nasuwają się same. Zanim zdecydujesz, kiedy lepiej kupić drewno opałowe, musisz zdecydować, gdzie będziesz je przechowywać, jakimi gatunkami będziesz ogrzewać. 

KIEDY LEPIEJ KUPIĆ DREWNO OPAŁOWE?

Drewno opałowe w Kijowie można kupić o każdej porze roku. Jednak doświadczeni właściciele domów zwykle decydują się na to pytanie na wiosnę. Otrzymacie Państwo drewno zimowe, a do następnego sezonu grzewczego drewno będzie na pewno suche. Oznacza to, że będzie się dobrze palić, nie wydzielając dużo dymu i dając wysoką moc cieplną. Zakup paliwa w okresie wiosenno-letnim pozwala również na uniknięcie pośpiechu, można spokojnie wybrać potrzebny gatunek, bez pośpiechu zaplanować dostawę w dogodnym dla siebie terminie.

Jednak decyzja o tym, kiedy lepiej jest przygotować drewno opałowe, powinna być podjęta również na podstawie tego, jakiego rodzaju kłód oczekujemy. Na przykład, pożądane jest, aby wysuszyć drewno dębowe przez co najmniej 2 miesiące, ale drewno brzozowe i sosnowe mają zdolność do zapłonu doskonale, nawet gdy są świeżo ścięte.

Kiedy najlepiej jest robić drewno na opał

Jeśli chcesz mieć gwarancję suchego drewna opałowego w zimie, możesz kupić drewno suszone komorowo. Należy jednak pamiętać, że będą one kosztować o rząd wielkości więcej niż zwykłe drewno opałowe.

Gdy z przyczyn finansowych lub innych nie uda się wcześniej przygotować drewna, zaleca się zakup przynajmniej kilku kostek drewna opałowego na 2-3 miesiące przed sezonem grzewczym. W ten sposób będzie można ogrzewać piec suchymi i mokrymi polanami zmieszanymi razem, co jest znacznie łatwiejsze do wykonania niż tylko mokrymi polanami.

Kupowanie w okresie jesienno-zimowym ma również swoje zalety. Mokre drewno jesienne i zamarznięte drewno zimowe są łatwiejsze do porąbania. Wilgotność kłód ściętych w zimie jest niższa z przyczyn naturalnych, wszystkie procesy życiowe w drewnie są spowolnione i zatrzymane.       

Jak przygotować drewno opałowe na zimę?

Zanim zwrócisz się do rejestratorów, musisz dokładnie określić, ile paliwa potrzebujesz. Można bazować na praktykach z ostatniej zimy lub uciec się do obliczeń opartych na parametrach domu, które można znaleźć w Internecie i na naszym blogu. Musisz również wybrać pocięte drewno opałowe lub kłody (bale), które będziesz kupować. Chipsy są zazwyczaj tańsze, ale nie należy zapominać, że ich krojenie jest procesem czasochłonnym i pracochłonnym. A jakość drewna od drwala jest często wyższa niż tego, które otrzymujemy w domu - wszystkie kłody są równe, jednorodne, mniej więcej tej samej wielkości.

Po podjęciu decyzji, kiedy lepiej jest przygotować drewno na opał, ważne jest, aby przygotować kłody z wyprzedzeniem. Najlepsze warunki do składowania są w suchym, wentylowanym pomieszczeniu, jeśli nie ma takiego pomieszczenia - można składować drewno opałowe na zewnątrz. Najważniejsze jest, aby chronić je przed opadami z góry i wilgocią od dołu. Pod spodem można zbudować taras lub położyć drewniane palety, a nawet cegły. Próbuje układać składowanie tak, że tam jest powietrze cyrkulacja pod spodem ochraniać drewno od gnicia. Następnie należy ułożyć bale w rzędach lub stosach, a na wierzchu umieścić daszek. Zaleca się również zabezpieczenie bunkra folią lub pustą ścianą od strony zawietrznej.