Właściwości drewna: Czym różnią się od...
WŁAŚCIWOŚCI DREWNA: JAKA JEST RÓŻNICA...
Potoczne określenie "kucie na zimno" odnosi się do urządzeń przeznaczonych do wykonywania takich procesów odkształcenia plastycznego, jak gięcie, skręcanie, zaciskanie itp. Jest to szczególnie powszechne w produkcji elementów kowalstwa artystycznego - spiral, wolut, ślimaków, monogramów itp. Szczególnie często jest to konieczne w pracach nad wykonaniem elementów kowalstwa artystycznego - spiral, wolut, ślimaków, monogramów itp., które nie wymagają późniejszego łączenia ze sobą.
Treść artykułu:
Najlepszym sposobem na zaprojektowanie obrabiarki jest samodzielna praca. W ten sposób można samemu zdecydować o wymiarach i materiałach. Dane wejściowe do projektu to:
Aby wykonać większość operacji sami stworzyć niezbędny sprzęt, rysunki powinny przewidywać największy możliwy procent półfabrykatów i jednostek, które wymagają normalizowanych wyrobów metalowych - kanał, kąt, gruba taśma, itp.
Własnoręczne wykonanie w pełni zunifikowanej maszyny do kucia na zimno jest dość trudne. Jednakże, można przewidzieć na rysunkach obecność wymiennych węzłów, których mocowanie będzie wykonane na wspólnej podstawie ramy. Niektóre z najbardziej popularnych narzędzi to:
Zestaw takich urządzeń faktycznie pozwala na przeprowadzenie większości prac odkształcenia objętościowego stali i stopów metali nieżelaznych z maszynami do kucia na zimno.
Możliwości maszyny ręcznej pozwalają na odkształcanie objętościowe głównie metali i stopów o wysokiej plastyczności - stali niskowęglowych, niektórych gatunków mosiądzu, miedzi i aluminium. Z takich elementów można wykonać części kutych balustrad, ogrodzeń, stojaków i altan.
Do wykonania maszyny do kucia na zimno potrzebne są następujące rysunki:
Potrzebne będą narzędzia robocze i materiały wyjściowe do produkcji:
Przed przystąpieniem do produkcji poszczególnych elementów maszyny warto wykonać wszystkie czynności na rysunku, przedstawiającym wszystkie podstawowe ruchy poszczególnych zespołów i części składających się na maszynę do kucia na zimno. Szczególnie warto to zrobić przed montażem zastępczego narzędzia pracy (pod ślimak, rdzeń, wygięcie). Warto rozważyć zastosowanie standardowych urządzeń: imadła ślusarskiego lub suportu od małej tokarki do pisania.
Dla zapewnienia wysokiej jakości wyrobów finalnych parametry chropowatości narzędzi muszą być o jedną klasę jakości wyższą niż wyroby na nich wytwarzane. Po wykonaniu prac spawalniczych, odcięciu itp. należy dokładnie wyszlifować powierzchnie robocze. Po wykonaniu wszystkich wymaganych elementów maszyny do kucia na zimno, warto poddać obróbce cieplnej narzędzia zamienne do pracy. Hartowanie do twardości 40-45 HRC znacznie zwiększy żywotność stosowanych narzędzi. Warto zwrócić uwagę, że po hartowaniu wyroby są nieco odkształcone i wymagają późniejszego prostowania. Przejścia hartownicze i odpuszczające lepiej jednak zamawiać w wyspecjalizowanych firmach, które dysponują całym niezbędnym sprzętem.
Jako przykład, poniżej przedstawiono instrukcję krok po kroku do wykonania oprzyrządowania "Twister" przeznaczonego do jednoosiowego skręcania wzdłużnego kęsów stalowych z pręta o przekroju kwadratowym. Podobnie i w tej samej kolejności będą wykonywane operacje w innych częściach maszyny do kucia na zimno - ślimak, rdzeń, szablon, gięte itp.
Elementem nośnym dla tego mocowania jest belka dwuteowa lub ceownik z grubymi kołnierzami. Jest ona przyspawana do szerokiej listwy z blachy, do której można przymocować imadło. Nieruchoma część pręta, który ma być skręcany, zostanie w nim zaciśnięta. Imadło powinno być zamocowane szczególnie mocno. Można to wygodnie zrobić za pomocą co najmniej czterech śrub M16 lub więcej. Aby zwiększyć powierzchnię mocowania pręta, do szczęk imadła można przyspawać płyty faliste z grubej blachy stalowej. Na przeciwległym końcu belki dwuteowej znajdują się rolki prowadzące, na których można zamontować zespół mocujący ruchomą część detalu. Można ją wykonać z tulei stalowej, wzdłuż której należy przewidzieć trzy otwory pod kątem 120° na śruby mocujące o średnicy o 2-3 mm mniejszej od boku kwadratu elementu skręcanego. Śruby powinny być hartowane, wykonane ze stali wysokiej jakości i powinny mieć płaską powierzchnię czołową. Oba elementy mocujące muszą być ustawione w jednej linii. Należy to sprawdzić za pomocą poziomicy, kątomierza, suwmiarki.
Następnie wykonuje się uchwyt do obracania ruchomej części obejmy. Dźwignia powinna być jak najdłuższa, aby zmniejszyć wymaganą siłę. Jednocześnie długość dźwigni powinna być wygodna dla użytkownika. Sam uchwyt lepiej jest wybrać ze standardowych, najlepiej z gumową tuleją, aby wykluczyć ewentualne ślizganie się dłoni operatora podczas wykonywania na nim odpowiedniego przejścia odkształcenia plastycznego.
Po zmontowaniu maszyny jest ona sprawdzana pod względem bezpieczeństwa ruchu części ruchomych i dokładności operacji plastycznego odkształcania metalu. Następnie można przystąpić do ostatecznego zamocowania maszyny na ramie podstawy.
Woda jest jednym z najważniejszych zasobów, jakie posiadamy, dlatego jej efektywne zarządzanie...
Czytaj więcejProfile aluminiowe są coraz bardziej popularne w budownictwie na całym świecie, w tym także w...
Czytaj więcejPrawidłowa praca świec żarowych wpływa nie tylko na proces uruchamiania silnika, ale również...
Czytaj więcej