loader
Blog

Szlifierki do gwintów - rodzaje i budowa

Szlifierki do gwintów są urządzeniami przeznaczonymi do intensywnego, wykańczającego szlifowania. Każda obróbka detali o różnych formatach i funkcjonalnościach, wykonywana jest z maksymalną precyzją. Maszyna przeznaczona jest do szlifowania wewnętrznego, grzbietowego i równoległego w osi głównej obliczeniowej.

Treść artykułu:

 • 1 Zalety tego typu maszyny
 • 2 Przeznaczenie szlifierek do gwintów
 • 3 Rodzaje szlifierek do gwintów
 • 4 Półautomatyczna szlifierka do gwintów
 • 5 Szlifierka CNC do gwintów
 • 6 Podstawowa budowa maszyny półautomatycznej i jej zalety
 • 7 Automatyczna maszyna do szlifowania gwintów

Zalety tego typu maszyn

Główne cechy maszyny:

 1. Główna konstrukcja maszyny jest przeznaczona do stosowania z innymi urządzeniami i osprzętem, które decydują o poziomie uniwersalności maszyny.
 2. Szlifierka przeprowadza częściową obróbkę detalu w trybie automatycznym.
 3. Wyposażony w sześć sterowanych osi, które mogą być wykorzystane do tworzenia najbardziej złożonych konfiguracji.
 4. Nie są wymagane żadne specjalne umiejętności. Wszystkie dane dotyczące kształtu są z góry zapisane w bazie maszyny.

Przeznaczenie szlifierek do gwintów

Metoda gwintowania dowolnej powierzchni poprzez szlifowanie nazywana jest szlifowaniem ściernym gwintów. W celu uzyskania gwintów można zapewnić wysoki stopień precyzji. Dzięki maszynie szlifowanie odbywa się zarówno z boku jak i od strony profilu. To poprawia stary wątek każdego produktu i utrzymuje jakość nowego.

Cięcie ścierne i szlifowanie gwintów odbywa się za pomocą pojedynczej tarczy do szlifowania gwintów. Jest to jedyna metoda, która jest jedną z najbardziej precyzyjnych. Za pomocą tej metody można wykonywać szlifowanie wgłębne i oscylacyjne na ściernicach wielowłóknowych. Metoda ta jest stosowana we wszystkich dużych partiach produkcyjnych i w produkcji przemysłowej.

Rodzaje maszyn w zależności od przeznaczenia:

 • uniwersalna
 • do szlifowania elementów wydłużonych, w tym śrub;
 • automatyczne lub półautomatyczne, do operacji gwintowania;
 • do tworzenia, szlifowania gwintów produkcyjnych.

Uniwersalne maszyny wykonane zgodnie z GOST są używane w dużych warsztatach. Przeznaczone są do nanoszenia różnorodnych nici na wyroby. Każda maszyna wyposażona jest w poręczne uchwyty, które umożliwiają formowanie szlifów wewnętrznych i zewnętrznych. Maszyna przeznaczona jest do przewlekania dowolnych wyrobów płaskich.

Rodzaje szlifierek do gwintów

Najbardziej popularne wśród maszyn uniwersalnych są uważane za modele wykonane w czasach radzieckich. Są one nadal w popytu i działają dobrze.

Takie modele jak MM582, 5822, 5822M znajdują zastosowanie w przemyśle. Model 5822M jest modyfikacją modelu 5822. Przeznaczona jest do szlifowania kształtów cylindrycznych, stożkowych, frezowanych, kalibrowanych, zygzakowatych. Może być stosowany do obróbki wieloobrotowych wałków radełkowanych, śrub, itp.

Maszyna posiada dodatkowe urządzenie niezbędne do tworzenia gwintów wewnętrznych i zębów profilowych na szynie. Prędkość obrotowa ściernicy jest zaprojektowana do szlifowania z prędkością 25-50 m/s. Maszyna pracuje automatycznie. Ułatwia to sterowanie głównym ruchem maszyny, a regulacja przesuwu głowicy szlifierskiej jest kompensowana. Model ten jest przeznaczony do stosowania w dużych zakładach produkcyjnych.

Półautomatyczna maszyna do szlifowania gwintów

Półautomat jest zbudowany zgodnie z określonymi standardami technicznymi i odpowiada wysokim standardom jakości. Okazał się on niezwykle niezawodny w działaniu. Wersja półautomatyczna nadaje się do szlifowania zewnętrznych struktur na produktach. Maszyny przeznaczone są do szlifowania profili, gdzie stosowane są środki smarne i chłodzące.

W postaci ściernic, ściernice jednowłóknowe służą do szlifowania precyzyjnych gwintów. W razie potrzeby można je zastąpić ściernicami profilowymi wykonanymi w określonym formacie, w których dodatkowo zastosowano drobne cząstki sześciennego azotku boru. Szlifowanie powierzchni na półautomatycznej maszynie odbywa się według określonego programu. Może on być tworzony przez użytkownika lub za pomocą automatycznego systemu sterowania. Dodatkowy system sterowania maszyną można zamówić oddzielnie. Ułatwia to pracę i zwiększa wydajność na pierwszy rzut oka.

Szlifierka CNC do gwintów

Ten typ maszyny jest zaprojektowany dla wysokiej jakości kontroli i utrzymuje stałą i niezawodną pracę. Specjalny sterownik rozwiązuje wiele różnych zadań obliczeniowych i płynnie kieruje ruchem głównym za pomocą interpolacji.

Jednostka sterująca przechowuje w pamięci dużą liczbę wybranych programów. Można je wybrać do obróbki różnych przedmiotów, a także wybrać tryb szlifowania. System przeznaczony jest do wykonywania diagnostyki. Umożliwia wykrycie problemów projektowych. Wyniki są wyświetlane na monitorze. Operator może wybrać parametry i wielkość skoku szlifowania gwintów. Urządzenie to jest niezbędne, aby operator mógł monitorować stan elementów napędu podczas nieprzerwanej pracy. Jako elementy napędowe stosowane są napędy cyfrowe.

Podstawowa konstrukcja maszyny półautomatycznej i jej zalety

Maszyny półautomatyczne produkowane są w układzie poziomym. Podstawą urządzenia jest łóżko, w które wbudowane są wszystkie główne części montażowe. Korpus główny posiada stół, na którym wygodnie umieszczony jest wrzeciennik przedni do obróbki detali i wrzeciennik tylny do hydrauliki. W tylnej części łóżka znajduje się zjeżdżalnia poprzeczna. Na nim zamontowana jest przekładnia obrotowa pionowej prowadnicy.

Na wrzecionie przekładni zamocowany jest pionowy wspornik, który umożliwia obracanie się przekładni wokół własnej osi. Na ruchomym wózku podporowym zamontowany jest wrzeciennik szlifierski oraz urządzenie ułatwiające orientację obrabianego wzoru. Podstawa wózka stacjonarnego jest wyposażona w wózek z mechanizmem obciągającym. Na tym elemencie umieszczony jest mechanizm obciągający z rolkami diamentowymi. Takie umiejscowienie mechanizmu pozwala na pełną i efektywną pracę nad regulacją dokładności, zwiększając tym samym wydajność.

Obszar pracy operatora jest zamknięty metalową obudową w formie szafy. Na ogrodzeniu znajdują się przesuwne drzwi wejściowe.

Automatyczna maszyna do szlifowania gwintów

Maszyny te są najczęściej stosowane w dużych warsztatach, gdzie nie jest wymagany operator. Operacje te są wykonywane tylko w trybie programowania.

Maszyna CNC może wykonać wszystko to, co zostanie określone w programie głównym urządzenia. Wewnętrzne komponenty nie wymagają dodatkowej konserwacji poza występowaniem awarii systemu. Nowoczesne maszyny zapewniają przemysłowi wysoką wydajność.