loader
 • Strona główna
 • Blog
 • Piec dla domów wiejskich: cechy, typy | Co trzeba wiedzieć o drewnie opałowym
Blog

Piec dla domów wiejskich: cechy, typy | Co trzeba wiedzieć o drewnie opałowym

PIEC W WIEJSKIM DOMU: CECHY, RODZAJE | CO NALEŻY WIEDZIEĆ O DREWNIE OPAŁOWYM

Pomimo różnorodności nowoczesnych technologii i urządzeń, wielu właścicieli domów wiejskich, a zwłaszcza dachów, preferuje ogrzewanie piecowe. Piece na drewno do domków letniskowych są nie tylko opłacalne i wygodne. Jest to część entourage'u, który pomaga oderwać się od miejskiego życia, poczuć smak i komfort wiejskiego życia. A dziś można kupić i zainstalować piec w ciągu kilku dni, nawet jeśli nie był on oryginalnie dołączony do domu. Zastanówmy się, jakie konstrukcje istnieją, jakie są ich zalety i cechy.

Z JAKICH MATERIAŁÓW WYKONUJE SIĘ PIECE GRZEWCZE DO DACHÓW?

Piec do dachy może być wykonany z żeliwa, stali, cegły. Zazwyczaj takie konstrukcje są przeznaczone do stosowania kilku rodzajów paliwa, ale głównym z nich jest rozdrobnione drewno opałowe. Żeliwo ma wysoką zdolność przenoszenia ciepła, ponieważ po podgrzaniu może dać skumulowane ciepło przez długi czas. Wyróżnia się również tym, że nie boi się ekstremów temperaturowych, korozji. Nadaje się do stałego i okresowego stosowania. Ale jest to jedna z najdroższych opcji pieca dla dachów. Jeśli zdecydują się Państwo na zakup właśnie takiego modelu, polecamy produkty z użebrowanymi ścianami bocznymi - działają one jak grzejnik i są w stanie utrzymać ciepło w pomieszczeniu przez kolejne 5-7 godzin po spaleniu drewna. Piec stalowy dla dacha - najbardziej przystępna opcja dla ceny, ale nie bez zalet. Stal nagrzewa się szybciej niż żeliwo, to znaczy, że ciepło dosłownie po zapaleniu drewna kominkowego zacznie rozpraszać się po całym pomieszczeniu, lub kilku, jeśli uzupełnimy je o rury konwekcyjne. Jednak metal ten stygnie niemal natychmiast po spaleniu drewna. Ponadto, przy wyborze, należy wziąć pod uwagę, że piec stalowy na wsi jest wrażliwy na wilgoć i jest podatny na korozję, odkształcenia. Jest to szczególnie zauważalne, jeśli rzadko będziesz z niego korzystać. Prosty piec ceglany dla dachy jest jedną z najczęstszych opcji. Nagrzewa się nie tak szybko jak metal, ale ciepło będzie dawać całą noc, nawet jeśli nie wyrzucisz drewna. Przy odpowiedniej pielęgnacji i wysokiej jakości instalacji taki piec nie boi się wilgoci, zmian temperatury, przerw w użytkowaniu i może służyć przez dziesiątki lat bez napraw. Jeśli zadanie jest do ogrzewania jednego małego pokoju, można wybrać kompaktowy piec-burzhuyka. Jest to najbardziej prosty i niedrogi projekt metalu, dodatkowo, nowoczesne piece mogą mieć bardzo reprezentacyjny wygląd.

Jak zmodernizować piec ceglany na dach?

Klasyczne piece opalane drewnem dla dachów koniecznie muszą mieć:

 • Piec - miejsce, w którym pali się drewno;
 • ruszt - miejsce, w którym znajdują się płonące węgle;
 • popielnik - komora do gromadzenia popiołu;
 • Komin - przewód odprowadzający gaz i produkty spalania.

Projekt może być również uzupełniony o zbiornik na wodę i rury do rozprowadzania ciepła do innych pomieszczeń i podgrzewania ciepłej wody, piec z płytą do gotowania, piekarnik do gotowania i podgrzewania potraw, łóżko do odpoczynku na ciepłej powierzchni, a także suszenia grzybów, ziół i suszonych owoców. Warto jednak wziąć pod uwagę, że taki zmodernizowany piec ceglany dla dachów zajmie znacznie więcej miejsca niż poprzednie opcje, odpowiednio, wymaga dostępności wolnej przestrzeni. Również trzeba będzie przygotować więcej drewna opałowego, które może dostarczyć Państwu nasza firma w obwodzie kijowskim. 

Piece na metal i cegłę dla Twojego domu wiejskiego: na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Dla komfortowego i racjonalnego korzystania z systemu grzewczego należy zwrócić uwagę na takie parametry:

 • Dostępność odpowiedniego paliwa w Twoim regionie;
 • stosunek sprawności pieca do powierzchni domu i strat ciepła w pomieszczeniu;
 • wygoda zapłonu i konserwacji (koniecznie zapytaj o proces załadunku paliwa, regulację intensywności spalania, czyszczenie systemu z popiołu, sadzy);
 • bezpieczeństwo użytkowania.

Niezależnie od konstrukcji, jego ściany nie powinny być nagrzewane powyżej 90-95%. Jeśli jest przewidziana powierzchnia do gotowania, najlepiej, aby była ona zamknięta specjalną pokrywą, która chroni przed zapaleniem się przypadkowo spadających na nią przedmiotów.

KOMINKI DO DOMÓW WIEJSKICH - SYMBIOZA TRADYCJI I NOWEJ TECHNOLOGII

Kominek w domu na wsi - dziś całkiem osiągalna przyjemność, która, co więcej, nie zmusi Cię do wyboru między pięknem a praktycznością. Nowoczesne modele tych produktów pozwalają cieszyć się pięknem otwartego ognia, jak również korzystać z wszystkich zalet pieca do dachów wykonanych z cegły. Nazywane są również piecami długiego spalania, ponieważ doskonale radzą sobie również z funkcją ogrzewania pomieszczeń. Należy pamiętać, że węgiel gazowy i antracyt do kominka w ogóle nie jest odpowiedni. Jak może działać paliwo:

 • drewno;
 • węgiel;
 • pelety.

Materiałem konstrukcyjnym, podobnie jak w wersji klasycznej, jest stal, żeliwo, cegła lub ich kombinacje. W przeciwieństwie do tradycyjnych kominków otwartych, nowoczesny piec-kominek dla domów wiejskich wyposażony jest w przezroczyste drzwiczki z żaroodpornego szkła. Dzięki niemu będziesz mógł obserwować palące się polana lub brykiety pini kay. Zwiększa to bezpieczeństwo - nie ma ryzyka, że popiół i żar wpadną do pomieszczenia, a także pozwala na regulację czasu trwania i intensywności spalania paliwa. A żeby szyba nie plamiła się sadzą i sadza, jest do niej doprowadzony system nawiewu powietrza. Kominek dla dachy może być uzupełniony o pętlę wody, powierzchnię do gotowania, elementy dekoracyjne. Projekty mogą być bezpośrednie lub kątowe, w tym ostatnim przypadku, można zaoszczędzić miejsce w pokoju, i kontemplować blask ognia będzie możliwe z każdej części pokoju. Warto jednak pamiętać, że kominki kątowe do domków letniskowych mają niższą wydajność niż modele montowane wzdłuż ściany, ponieważ tracone jest przekazywanie ciepła z bocznych krawędzi.

Jakiej mocy powinien być kominek do domku letniskowego?

Oprócz użytych materiałów i konfiguracji konstrukcji pieca, kominki wiejskie różnią się tak ważnym parametrem jak moc. Jakość ogrzewania zależy nie tylko od paliwa, nawet jeśli jest to jakość paliwa brykiety ruf.Najczęstsze modele mają go od 6 do 11 kW. Dla małego domku ogrodowego wystarczy podstawowa moc 6-7 kW, a urządzenia o mocy 11 kW mogą efektywnie ogrzać dom o powierzchni około 100 m2.