loader
Blog

Artystyczne cięcie metali plazmą

W mieście i na wsi powraca tradycja dekorowania własnej przestrzeni oryginalnymi, szytymi na miarę lub ręcznie wykonanymi przedmiotami. Wyrażanie swoich potrzeb estetycznych w dekoracji domu lub ogrodu stało się łatwiejsze dzięki zastosowaniu plazmowego cięcia metalu.

W przeciwieństwie do kucia na gorąco, które od wieków było wykorzystywane do tworzenia ogrodzeń, daszków ganków, wiatrowskazów, drzwiczek do kominków i pieców, proces cięcia plazmowego wymaga znacznie mniejszego wysiłku fizycznego. Artystyczne cięcie metalu plazmą jest szybkim procesem, kucie, a wzór jest bardziej delikatny i subtelny.

Podgrzewanie metalu do bardzo wysokiej temperatury nie ma wpływu na jego właściwości, ponieważ materiał jest w kontakcie z płomieniem tylko przez krótki czas. Oznacza to, że nie ma grudek na cięciach, co oznacza, że szlifowanie nie jest konieczne na gotowym produkcie.

Najbardziej pracochłonną częścią cięcia metalu za pomocą plazmy jest tworzenie wzorów cięć. Nie będąc artystą, będziesz musiał skorzystać z metody powiększania obrazu, który Ci się podoba, do wymaganych wymiarów poprzez rzutowanie go na blachę za pomocą żarówki umieszczonej w pudełku za obrazem na papierze. Takiej domowej roboty lupy używa się, jeśli od dawien dawna nie posiadamy w domu rzutnika do slajdów. Zmieniaj wielkość obrazu, przesuwając obraz w kierunku wiązki światła lub usuwając go na wymaganą odległość.

Artystyczne cięcie na metalu może być różną techniką cięcia. Do stworzenia rzeźby ogrodowej potrzebny jest wyraźny zarys obiektu. Lepiej jest, gdy rzeźba jest wykonana w długich, wyraźnych liniach. "Ta metoda cięcia wzdłuż konturu elementu jest również niezbędna przy rzeźbieniu dużych elementów w ogrodzeniach, bramach i innych detalach dekoracji. Małe nacięcia są tworzone za pomocą krótkich "pociągnięć" płomienia po arkuszu metalu.

Cechy dekoracyjnego cięcia metalu

Im cieńsza blacha i im niższa temperatura jej topnienia, tym większe zagrożenie, że przytrzymanie łuku tnącego o ułamek sekundy dłużej w jednym miejscu może spowodować rozmycie elementu. Do wykonywania obrazów z małymi, gęsto rozmieszczonymi elementami za pomocą cięcia plazmowego, lepiej jest używać przecinarek plazmowych CNC.

Cięcie plazmowe może być stosowane na metalach o różnej grubości. Niektóre urządzenia do cięcia plazmowego mogą osiągać temperaturę płomienia do 30000 °C i głębokość cięcia do 20 cm. Dzięki tym parametrom cięcia, cięcie kształtowe może być stosowane nie tylko do rzeźb szablonowych, ale również do kształtów wypukłych. Bardziej odpowiednie i opłacalne jest cięcie grubych blach tlenem niż palnikiem plazmowym, pomimo stosunkowo dużej prędkości cięcia.

Cięcie łukiem plazmowym charakteryzuje się dużą prędkością cięcia i kontrolowanym nagrzewaniem płomienia. Cięcie kształtowe odbywa się strumieniem plazmowym, a nie węglikiem spiekanym, co zapewnia cięcie bez zacięć. W przypadku niektórych stopów, intensywne ciepło uszkadza strukturę metalu. Nie jest to dopuszczalne w przypadku cięcia kształtowego. Ponieważ przecinarka plazmowa nagrzewa się na bardzo małej powierzchni i szybko stygnie, struktura metalu nie ulega zmianie.

Zalety cięcia za pomocą systemów CNC

Skomplikowane ornamenty geometryczne i roślinne w rzeźbieniu w metalu, których proporcje muszą być odwzorowane co do milimetra, mogą wyjść nieco inaczej pod ręcznym frezem. Może to być spowodowane przez ruch nadgarstka rzemieślnika, przypadkowe opóźnienie płomienia w jednym miejscu itp. Program maszyny CNC jest zaprogramowany w technologii umożliwiającej zastosowanie każdego elementu artystycznego. Płomień gaśnie, potem się zapala - ale w tym momencie frez porusza się do określonego punktu.

Osobliwością cięcia artystycznego z małymi elementami jest to, że frez przesuwa się od jednej krawędzi elementu do przeciwległej. Na pierwszy rzut oka wydaje się to nielogiczne, ale nie w przypadku pracy z rozgrzanym metalem. Jeśli zaoszczędzisz czas na przesuwaniu frezu, będziesz musiał stracić sekundy, które są potrzebne do naturalnego chłodzenia metalu. W tym przypadku proces cięcia będzie dłuższy.

Jeśli technologia cięcia kształtów na programowalnej maszynie wszystko jest jasne, mistrz pracujący z ręcznym palnikiem plazmowym będzie musiał wypracować technikę cięcia metodą prób i błędów. Zajmie to o wiele więcej czasu, ale będzie o wiele bardziej wartościowe.