loader
Blog

Ostrzarka - jak wybrać dobre narzędzie

Każde narzędzie tnące zużywa się podczas pracy i musi być okresowo ostrzone. Odbywa się to za pomocą specjalnych urządzeń technologicznych - ostrzałek. Istnieje wiele rodzajów - zarówno uniwersalnych, jak i specjalnych urządzeń do ostrzenia narzędzi stolarskich, ślusarskich, gospodarstwa domowego i maszyn. Zdecydowanie najpopularniejszą ostrzałką jest ostrzałka z dwiema tarczami ściernymi zamocowanymi na różnych końcach wału silnika. W celu uzyskania wymaganej geometrii krawędzi skrawającej, maszyny wyposażone są w specjalne uchwyty, dzięki którym narzędzie jest mocowane pod określonym kątem w stosunku do tarczy ściernej, nawet podczas ostrzenia ręcznego. Standardowym przykładem takiego urządzenia jest popularna lokalnie ostrzarka Kraton BG 250/150 L z regulowanymi podcinaczami.

Treść artykułu:

 • 1 Różnorodność maszyn
 • 2 Budowa i główne podzespoły maszyny
 • 3 Właściwości i funkcje dodatkowe
 • 4 Różnice między maszynami profesjonalnymi i półprofesjonalnymi
 • 5 Kryteria wyboru obrabiarki
 • 6 Wielkość i miejsce montażu
 • 7 Moc i typ silnika
 • 8 Opcje dodatkowe
 • 9 Materiały eksploatacyjne - koło czy taśma?
 • 10 Ranking najlepszych modeli
 • 11 Szlifierki uniwersalne 125-150 mm
 • 12 Maszyny uniwersalne z tarczami 200 mm i większymi
 • 13 Maszyny specjalistyczne
 • 14 Wniosek

Odmiany obrabiarek

Ostrzarki dzielą się na dwa główne typy: uniwersalne i specjalistyczne. Ostrzałka może być stosowana do ostrzenia prawie wszystkich rodzajów narzędzi stolarskich, hydraulicznych i innych narzędzi tnących. Ostrzarki posiadają wrzeciono poziome i są stosowane do produkcji jedno- i małoseryjnej. Ostrzenie jest zazwyczaj wykonywane ręcznie. Do tego typu ostrzałek należy również najbardziej rozpowszechniona ostrzałka - "ostrzałka elektryczna".

Specjalistyczne urządzenia do ostrzenia mają znacznie bardziej złożoną konstrukcję i są produkowane do ostrzenia obrabiarek z kilkoma ostrzami: różnych frezów, pił tarczowych i taśmowych, rozwiertaków, pogłębiaczy, gwintowników, wierteł i frezów w produkcji seryjnej. Na rynku dostępne są również różnego rodzaju ostrzałki kombinowane, w których maszyna szmerglowa połączona jest z innymi urządzeniami. Typowym przykładem urządzeń są szlifierki z napędem wałka giętkiego lub ze szlifierką na drugim napędzie. Te pierwsze wyposażone są w silnik z regulacją prędkości obrotowej i dlatego mogą być stosowane również do grawerowania. Dlatego nazywane są one "frezarkami".

Podstawowa konstrukcja i główne elementy maszyn

Podstawowa konstrukcja ostrzarki i szlifierki składa się z dwóch głównych elementów: podstawy i silnika. Praktycznie wszystkie urządzenia uniwersalne posiadają dwa wrzeciona, które są bezpośrednią kontynuacją wału silnika. Poniższy rysunek przedstawia konstrukcję ostrzarki przeznaczonej do ręcznego ostrzenia i obróbki małych detali. Dwa koła o różnej ziarnistości są zamontowane na prawym i lewym wrzecionie za pomocą specjalnych tulei i kołnierzy. Lewa jest przeznaczona do obróbki zgrubnej, skrobania i szlifowania zgrubnego, a prawa do szlifowania dokładnego i ostrzenia na wymiar.

Tarcze ostrzące przykryte są pokrywami, na dnie których znajduje się pojemnik do zbierania ziarna ściernego i pyłu metalowego. W trakcie ostrzenia opuszczane są przed nimi tarcze z przezroczystymi okienkami. Urządzenia te są obowiązkowe zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i muszą być obecne w konstrukcji każdej ostrzarki. Przed kołami zamontowane są wsporniki, których zadaniem jest utrzymanie ostrzonego przedmiotu lub narzędzia pod odpowiednim kątem. Po lewej stronie znajduje się proste podwozie przechylne, które ustawia się pod ustalonym kątem, a po prawej regulowany stół. Rama jest konstrukcją spawaną, wykonaną z grubego metalu. Z przodu posiada wnękę z elementami elektrycznymi oraz panel sterowania z przyciskami i przełącznikami.

Charakterystyka i funkcje dodatkowe

Głównymi parametrami technicznymi ostrzarki są moc i prędkość obrotowa silnika, maksymalny rozmiar tarcz ściernych oraz średnica otworów mocujących. Rolę napędu w ostrzarkach pełnią silniki indukcyjne klatkowe prądu przemiennego. Nie posiadają one komutatora i dlatego są wysoce niezawodne, łatwe w obsłudze, tanie i odporne na przeciążenia. Znamionowa prędkość obrotowa wirnika wynosi 3000rpm, ale jest w dużym stopniu zależna od napięcia sieciowego. Wersje biurkowe posiadają moc napędu 300 - 600W, a wersje przemysłowe 2÷3kW.

W razie potrzeby możliwa jest również praca z mniejszymi prędkościami (obróbka na mokro lub polerowanie). W tym celu stosuje się przekładnie redukujące obroty kół do 120÷150 obr/min. Jeśli konieczna jest obróbka zgrubna lub szlifowanie przy wysokich prędkościach obrotowych z precyzyjną regulacją prędkości, w maszynach stosowane są silniki kolektorowe prądu przemiennego z regulacją częstotliwości lub amplitudy. Jest to rozwiązanie stosowane w szlifierkach z dodatkowym wałkiem giętkim. Zdjęcie poniżej przedstawia tokarkę elektryczną z przekładnią redukcyjną i kołem "mokrym" toczonym równolegle do osi napędu w celu zmniejszenia wymiarów.

Różnice między sprzętem profesjonalnym a półprofesjonalnym

Główna różnica w konstrukcji maszyn domowych i profesjonalnych leży w warunkach pracy. Stosują one silniki o różnych klasach ochrony środowiska i cyklach pracy. Maszyny przemysłowe są przystosowane do pracy w zapylonym środowisku o szerokim zakresie temperatur. W profesjonalnych maszynach wszystkie obracające się części posiadają zwiększoną ochronę przed pyłem, a silniki są zawsze wyposażone w zabezpieczenie termiczne. "Półprofesjonalne" to nieoficjalna nazwa ostrzałek używanych do niewielkich, ale regularnych prac w małych zakładach lub domowych warsztatach. W porównaniu do ostrzałek krajowych posiadają mocniejszy napęd i wysokiej jakości komponenty, a także lepszą ochronę przeciwpyłową.

Kryteria wyboru maszyn

Aby wybrać odpowiednią ostrzarkę, należy zdecydować, jak będzie ona używana. Decyduje to o mocy, wadze i wymiarach, a także o rodzaju ściernic ostrzących, z którymi będzie współpracować. Drugim ważnym czynnikiem jest posiadanie odpowiedniego miejsca na jego montaż. Wybierając maszynę do domu, należy zwrócić uwagę na obciążenie sieci elektrycznej i fakt, że może ona powodować zakłócenia w pracy urządzeń radiowych (proste urządzenia zazwyczaj nie posiadają filtrów).

Do ostrzenia noży należy używać ściernic ostrzących o prędkości obwodowej nie większej niż 15÷20 m/s, gdyż zapobiegnie to przegrzaniu i puszczeniu ostrza. Przy stałej prędkości obrotowej wrzeciona wynoszącej 3000 obr/min, prędkość obrotowa będzie równa prędkości obrotowej koła o średnicy 100 mm. Ta sama wartość dotyczy szlifierek taśmowych. Dokładny kąt nachylenia krawędzi tnącej najlepiej jest uzyskać za pomocą specjalnego narzędzia, które pozwala na utrzymanie ostrza pod określonym kątem w stosunku do powierzchni ściernicy.

W maszynach do ostrzenia pił tarczowych i taśmowych krawędź tnącą zęba tworzy cienka tarcza o profilowanej powierzchni, a jej ustawienie w pozycji roboczej, obrót i posuw odbywa się ręcznie. W ostrzarkach jednym z głównych warunków dokładności jest brak bicia tarczy ostrzącej. Prędkość toczenia i posuwu jest bardzo ważna dla wydajności pracy, ponieważ przy niedoskonałym mechanizmie czas stracony na wielu zębach może wynosić dziesiątki minut. W tym parametrze ostrzarki należy uwzględnić maksymalną i minimalną wielkość ostrzonego narzędzia.

Ostrzałki do wierteł to specjalistyczne urządzenia, w których płaszczyzny tnące wiertła są mocowane pod precyzyjnym kątem do powierzchni kamienia ostrzącego za pomocą specjalnego oprzyrządowania. Głównymi warunkami dobrego ostrzenia są brak bicia kamienia i dokładność zamocowania wiertła pod wymaganym kątem. Sprawdzenie tego przy zakupie jest prawie niemożliwe, dlatego najlepiej zasięgnąć informacji o konkretnej ostrzałce. Opinie klientów można przeczytać w różnych sklepach i na różnych stronach, gdzie taki sprzęt jest sprzedawany.

Wymiary i przestrzeń montażowa

Nie potrzebujesz dużo miejsca, aby zainstalować ostrzałkę stołową. Można go łatwo postawić na stole, stole warsztatowym lub szerokim parapecie okiennym. Najważniejsze jest, aby mieć płaską powierzchnię, która będzie absorbować wibracje z kamienia do ostrzenia. Należy pamiętać, że pomimo osłon ochronnych, podczas ostrzenia i szlifowania w powietrzu będzie unosił się drobny pył z zużytego materiału ściernego i szlifowanego metalu. Niektóre maszyny są dostarczane z lampami na elastycznym wysięgniku, aby oświetlić obszar roboczy. Jeśli urządzenie nie jest wyposażone w lampkę, można ją dokupić osobno. W przypadku ostrzałek o mocy powyżej 500W, w podstawie znajdują się dwa lub cztery otwory do mocowania do stołu warsztatowego. Jest to obowiązkowe zgodnie z certyfikatem maszyny i nie wolno lekceważyć tych instrukcji.

Moc i typ silnika

Do użytku domowego wystarczy maszyna uniwersalna z silnikiem asynchronicznym o mocy 300÷500W i prędkości obrotowej 2800÷2900 obr/min. Są one tanie i praktycznie bezobsługowe. Jeśli maszyna ma być używana do szlifowania dokładnego i polerowania przy niskich prędkościach obrotowych, wymagane są modele z silnikiem asynchronicznym i przekładnią redukcyjną. Małe ostrzałki z silnikami kolektorowymi i elektroniczną regulacją obrotów służą do wybierania profili za pomocą małych kamieni ostrzących oraz do prac grawerskich.

Opcje dodatkowe

Zdarza się, że jedno z wrzecion maszyny jest wykorzystywane do przeniesienia obrotów na narzędzie inne niż standardowa tarcza ścierna. Często spotykane są trzy warianty: przekładnia redukcyjna dla tarczy polerskiej o niskiej prędkości obrotowej, wałek giętki dla narzędzia grawerskiego oraz wspornik taśmy szlifierskiej. Opcjonalnie można zastosować inne narzędzie obrotowe na jednym z wrzecion: ściernicę listkową z papieru ściernego, tarczę z miękkiego filcu lub okrągłą szczotkę sznurkową.

Materiały eksploatacyjne - koło czy taśma?

Zastosowanie materiałów eksploatacyjnych sprawia, że szlifierka elektryczna jest jedną z najbardziej ekonomicznych maszyn do obróbki metalu. Nawet w produkcji, tarcze ścierne mogą trwać miesiącami, a jeśli są używane sporadycznie w domu, jest to prawie wieczne narzędzie. Inaczej sprawa wygląda, gdy maszyna wyposażona jest w wspornik taśmy szlifierskiej. Rozszerza to możliwości szlifowania dokładnego, ale wiąże się z wyższymi kosztami eksploatacji, ponieważ taśma szlifierska, w przeciwieństwie do kamienia, jest narzędziem zużywającym się. Jest to ważne przy podejmowaniu decyzji o zakupie ostrzałki z takim mocowaniem.

Ranking najlepszych modeli

Na naszym rynku istnieje wiele znanych światowych marek urządzeń ostrzących, między innymi Bosch, Metabo, Jet, Ryobi, Elmos, Stalex czy Elitech. Renomowani rosyjscy producenci i marki oferują większą liczbę i zakres produktów, wśród których najbardziej znane to Zubr, Vihr, Interskol, Enkor, Kraton i DILD. Wydaje się, że wybór najlepszego modelu z takiej różnorodności jest bardzo trudny, tym bardziej, że wszystkie narzędzia są podobnie ułożone i zewnętrznie bardzo podobne. Aby ułatwić optymalny wybór, podzieliliśmy wszystkie urządzenia do ostrzenia do użytku domowego na trzy grupy funkcjonalne, w każdej z nich dokonamy małej oceny na podstawie osobistych wrażeń i opinii klientów.

Ostrzałki uniwersalne 125-150 mm

Wśród użytkowników domowych popularne są tokarki o mocy napędu 150 - 300 W i średnicy tarczy ściernej 125 i 150 mm. Waga i wymiary maszyn pozwalają na ustawienie ich na stole, szerokim parapecie lub niewielkim blacie roboczym. Większość z nich wyposażona jest w różne wielkości ziarna i posiada przewody o długości od 2 m. Poniższa tabela przedstawia najpopularniejsze maszyny tego typu, wśród których Kalibr wyróżnia się mocą i niską ceną.

Do tej samej kategorii należy maszyna kombinowana "ZUBR" ZTSHM-150/686L, która na lewym wrzecionie ma ściernicę Ø150 mm, a na prawym konsolę z taśmą szlifierską 50×686 mm. Waga tego modelu to 7,2 kg, moc napędu to 250 W, a cena wynosi 4 400 rubli.

Maszyny uniwersalne z kołami od 200 mm

Im większy rozmiar kół, tym mocniejszy napęd i większa waga. Z tego powodu obrabiarki o średnicy tarczy 200 mm i więcej powinny być montowane na stabilnych stołach warsztatowych i skręcane śrubami. Poniżej przedstawiamy listę popularnych maszyn w tej klasie, wśród których ostrzarka Makita wyróżnia się swoją wagą. Wysoka waga młynków elektrycznych jest cechą charakterystyczną tej marki. Ma to na celu zwiększenie stabilności i zmniejszenie wibracji.

Najbardziej niezwykłym modelem w tej kategorii jest szlifierka elektryczna Interskol, o średnicy tarczy Ø200, która posiada moc napędu 350W, ale waży około 12kg. Innym ciekawym okazem jest ostrzałka Dexter 400W 200mm, która jest powszechnie dostępna w różnych sklepach internetowych i sieciach handlowych. Ich cena jest dość mała - około 4000 rubli.

Maszyny specjalistyczne

Specjalistyczne maszyny do ostrzenia nie są zbyt popularne i dostępna jest tylko ograniczona liczba modeli. Wynika to z faktu, że objętość ostrzenia u domowych rzemieślników nie jest bardzo duża, a wykwalifikowani profesjonaliści używają uniwersalnych maszyn do ostrzenia. Poniżej przedstawiamy najczęściej spotykane specjalistyczne ostrzałki. Ich niską cenę tłumaczy fakt, że korpusy i oprzyrządowanie tych modeli wykonane są z tworzywa sztucznego.

Oprócz powyższych modeli, firma DILD produkuje również inne narzędzie - MZS 02, przeznaczone do ostrzenia wierteł o średnicy 3 - 13 mm. Wszystkie te urządzenia należą do sprzętu gospodarstwa domowego, mają niską dokładność i niską wydajność. Małe firmy specjalizujące się w ostrzeniu narzędzi ślusarskich i maszynowych preferują zakup profesjonalnych maszyn. Koszt takiego sprzętu sięga 400 tysięcy rubli, więc używane ostrzarki Witebsk 3B642 są bardzo popularne w krajach WNP. Na rynku wtórnym mogą one kosztować od 35 do 75 tysięcy rubli, w zależności od aktualnego stanu.

Wniosek

Obecnie urządzenia do ostrzałek (uchwyty, rękojeści itp.) bardzo często wykonane są z tworzywa sztucznego. Powoduje to wiele negatywnych opinii, ale nowoczesny plastik nie ustępuje metalowi pod wieloma względami. W takim przypadku, przyrządy mogą być używane przez długi czas i skutecznie w różnych zastosowaniach.