loader
Blog

Hydrauliczne giętarki do rur - konstrukcja i cechy

Hydrauliczny sprzęt do gięcia rur jest używany do gięcia rur i układania mediów pod różnymi kątami wymaganymi dla konkretnego projektu rury. Rury wykonane są z różnych materiałów i mają różne średnice przekroju poprzecznego. Prawie wszystkie typy giętarek do rur mogą być używane do gięcia rur okrągłych na miejscu. Przy układaniu przewodów użytkowych ważne jest, aby rura nie traciła swojej przepustowości, co uzyskuje się przez jak najmniejsze zginanie rury. Można to osiągnąć dzięki zastosowaniu profesjonalnego sprzętu. Dla małych średnic rur, ręczne giętarki zrobić dobrą robotę.

Sprzęt elektryczny może być trudny do użycia w terenie, ale jeśli rury są z grubego metalu o dużym przekroju, może być zasilany z akumulatora. Giętarki hydrauliczne lub modele ręczne są bardziej odpowiednie do zastosowań nieelektrycznych.

Giętarka do rur typu kusza jest dobrze przystosowana do gięcia laminatu metalowego, miedzi i innych okrągłych materiałów rurowych, które nie wymagają dużego wysiłku, aby zginać. Wiele modeli tego typu jest przystosowanych do obsługi jedną ręką, co jest wygodne podczas pracy w ograniczonych przestrzeniach, gdzie trzeba utrzymać obrabiany przedmiot za pomocą ciężaru. Mechanizm zapadkowy zapewnia łatwość obsługi. Gięta rura okrągła ze stali nierdzewnej może być zagnieciona od wewnątrz. Sprężyna powrotna uwalnia rurę z urządzenia po obróbce.

Treść artykułu:

  • 1 Budowa i zasada działania hydraulicznej giętarki do rur
  • 2 Właściwości giętarki do kusz
  • 3 Olej hydrauliczny do gięcia
  • 4 Wniosek

Budowa i zasada działania giętarki hydraulicznej

Hydrauliczna giętarka do rur jest podobna w swojej konstrukcji i zasadzie działania do podnośnika, który w porównaniu z ręczną giętarką do rur pozwala na stworzenie maksymalnego nacisku na pręt od 8 do 20 ton. Siła ta zależy od wybranego kąta zgięcia, sztywności materiału i średnicy. Kąt dla większości jednostek wynosi 90 - 220⁰. Giętarki ręczne z dźwignią są wygodniejsze w obsłudze. Maksymalny kąt gięcia, jaki mogą uzyskać, wynosi 180⁰. Sprzęt ten jest typu zaciskania, tak, że deformacja rury do przetwarzania jest minimalna. Ta sama zasada jest stosowana w giętarkach elektrycznych, które są niezbędne do gięcia rur o dużych średnicach.

Konstrukcja hydraulicznej giętarki do rur jest następująca:

  • Pompa hydrauliczna;
  • Odwracalny tłok automatyczny;
  • Siłownik hydrauliczny;
  • 2 przystanki;
  • Konstrukcja spawana z górną i dolną listwą;
  • Śruby regulacyjne do regulacji wysokości;
  • Wysuwany pręt działający na rurę;
  • Sprężyna odpowiedzialna za przywrócenie cylindra do pozycji wyjściowej.

Elementy stykające się z rurą okrągłą podczas gięcia wykonane są z odlewu stalowego. Konstrukcja hydraulicznej giętarki do rur umożliwia pracę z rurami o średnicy 2,5-7,5 cm.

Cechy giętarki do kusz

Mechanizm zapadkowy giętarki kuszowej umożliwia uzyskanie kąta ostrego 90⁰. Miedź, mosiądz, tworzywa sztuczne i stal mogą być gięte za pomocą tego ręcznego narzędzia do gięcia. Niewielka waga narzędzia sprawia, że jest ono łatwe w transporcie i użytkowaniu. Mechanizm posuwu i powrotu sprawia, że praca przebiega szybko i sprawnie. Rury z miękkimi osłonami z tworzywa sztucznego najlepiej wyginać kuszą, ponieważ mechanizm zapadkowy zapobiega uszkodzeniu ich wyglądu. Jest to ważne przy układaniu mediów wewnątrz domu dla zachowania estetyki.

Giętarka do rur z kuszą

Korzystanie z kuszy giętarki do rur pozwala odmówić dużą liczbę kształtek i połączeń, co sprawia, że wodociągów, ogrzewania i innych systemów użytkowych bardziej niezawodne. Nie można uniknąć stosowania trójników do gwintowania, ale nie ma potrzeby cięcia rury, aby utworzyć narożniki. Piękne kąty proste powstają nie tylko poprzez cięcie rur i łączenie ich elementów za pomocą plastikowych, miedzianych lub stalowych narożników. Integralność systemu jest niezawodność, a tworzenie ciągłej rury wodnej jest wspomagane przez ręcznego giętarki rur kuszy, niezależnie od odległości między narożnikami.

Olej do hydraulicznych giętarek do rur

Każde urządzenie z ruchomymi częściami wymaga specjalnego smarowania. Urządzenia hydrauliczne wymagają specjalnego rodzaju oleju do prawidłowego działania. Olej stosowany w giętarkach do rur musi spełniać kilka wymagań:

  1. Odporność na utlenianie pozwala na dłuższe użytkowanie oleju w układzie bez konieczności jego wymiany i wydłuża żywotność urządzeń.
  2. Stabilność termiczna. Wskaźnik jest odpowiedzialny za czysty olej przy wysokich lub niskich temperaturach pracy urządzenia. Brak osadów i rozwarstwień chroni narzędzie przed uszkodzeniami mechanicznymi dzięki jednorodności i jakości środka smarnego.
  3. Stabilność hydrolityczna. Gdy woda dostanie się do oleju, nie powinno to mieć wpływu na działanie układu hydraulicznego. Olej chroni narzędzie do gięcia rur przed korozją i utlenianiem.
  4. Możliwość filtrowania. Olej nie może być zbyt gęsty. Musi on przejść przez drobne filtry.

Olej do giętarek do rur Ridgid

Olej do giętarki do rur Virax

Olej do giętarek do rur Voll.

Wyższe wymagania stawiane nowoczesnym środkom smarnym mają na celu ochronę komponentów w agregatach hydraulicznych przed zużyciem i wydłużenie okresu eksploatacji urządzeń.

Olej hydrauliczny jest najważniejszą, jeśli nie najbardziej fundamentalną częścią systemu. Bez niego nie może pracować żadne urządzenie hydrauliczne. Olej w układzie hydraulicznym jest wykorzystywany do zmniejszenia wysiłku fizycznego wywieranego przez operatora i zastosowania go w miejscu uderzenia w powierzchnię tłoka.

Wniosek

Giętarki hydrauliczne są stosowane, gdy nie można użyć urządzeń elektrycznych. W większości przypadków są to pewnego rodzaju warunki terenowe. Jednostki takie będą przydatne na budowach różnych obiektów, w tym również w budownictwie prywatnym. Korzystanie z giętarki do rur wymaga przestrzegania pewnych ważnych niuansów, które są ważne, aby wziąć pod uwagę.