loader
Narzędzia

Przystawka do rąbania drewna: kryteria wyboru urządzenia

Urządzenia do rąbania drewna opałowego mogą być dobrym prezentem dla tych, którzy mieszkają w domu z ogrzewaniem piecowym, lubią ogrzewać saunę lub przesiadywać wieczorami przy kominku. Dla osoby niewtajemniczonej wybór urządzenia jest trudny. Dlatego warto szczegółowo zapoznać się z odmianami łuparek do drewna.

Urządzenie do rąbania drewna opałowego koniecznie posiada tasak z ostrym ostrzem i mechanizm, który napędza urządzenie w działaniu. Istnieje kilka rodzajów rębaków do drewna - mechaniczne, elektryczne, benzynowe.

Mechaniczna

Mechaniczne drążarki do drewna są uruchamiane na różne sposoby. W warunkach domowych za najbardziej popularne uważa się urządzenia z przekładnią i napędem sprężynowym:

Urządzenia sprężynowe są napędzane za pomocą zwykłej sprężyny. Aby rozpocząć proces, należy przyłożyć siłę fizyczną (nacisnąć dźwignię lub pedał). Rozmiar urządzenia może być kompaktowy, co jest najlepsze do użytku domowego. Sprężynowiec nie musi być podłączony do sieci, może rąbać kłody o dowolnej wielkości. Główną wadą jest konieczność użycia siły do pracy.
Nożyce do drewna z przekładnią pracują dzięki ruchowi koła zębatego lub zębnika. Istnieją opcje z ostrzem w kształcie krzyża, które rozdrabnia kłody na 4 części, jak również z płaskim ostrzem - pozwala to na podzielenie kłody na 2 części.
Uwaga! Najbezpieczniejszy sprzęt z napędem nożnym. Wystarczy, że użytkownik naciśnie pedał, aby mechanizm się uruchomił.

Electric

Maszyna do cięcia drewna może być wyposażona w napęd elektryczny. Maszyna może być pozioma lub pionowa. W zestawie znajduje się kilka rodzajów załączników. Najbardziej popularny jest stożek. Wwierca się on w pień i rozłupuje go.

Przecinaki elektryczne są zasilane napięciem 220/320 V. Dlatego urządzenie nie jest przystosowane do pracy po odłączeniu prądu. Użytkownicy uważają, że taki rębak do drewna jest bezpieczny i wygodny, głównym warunkiem jest przeprowadzanie regularnej konserwacji.

Benzyna

Maszyny pracujące na paliwie, są uważane za bardziej profesjonalne. Są one instalowane w firmach zajmujących się wycinką drzew, gdyż do użytku domowego takie urządzenia są zbyt duże, dość hałaśliwe. Operator reguluje proces pracy urządzenia.

Jak wybrać rozłupywarkę do drewna

Rębak do drewna opałowego powinien być kupiony w zależności od potrzeb. Do użytku domowego, gdy rąbanie kłód w niewielkiej ilości będzie pasował najprostszy model. Wybór dokonywany jest według następujących kryteriów:

Typ konstrukcji do cięcia drewna opałowego.

  • Napęd. Wybór pomiędzy silnikiem benzynowym a elektrycznym zależy od preferencji użytkownika.
  • Siła rozszczepiania. Do użytku prywatnego można wybrać maszynę o sile do 6 ton. Długie kłody i duża ilość drewna opałowego jest problematyczna do porąbania przy pomocy takiego urządzenia. Potrzebne są bardziej wydajne modele.
  • Stanowisko pracy. Kołnierze mogą mieć pozycję pionową, poziomą, kombinowaną. Najczęściej spotykaną opcją do zastosowania w warunkach domowych są odpowiednie do tego celu rębarki o poziomej pozycji.
  • Rozmiar kłód. Standardowa wielkość kłód nadających się do rąbania na większości urządzeń wynosi 0,5 metra. Rębaki śrubowe mogą rąbać kłody o grubości do 0,7 m.
  • Dodatkowe opcje. Na wygodę pracy pozytywnie wpływa możliwość regulacji wysokości, prędkości cięcia.
  • Obecność kół. Gdy istnieje możliwość przemieszczania maszyny, rąbanie drewna na opał jest znacznie wygodniejsze.

Ważnym kryterium wyboru jest również bezpieczeństwo urządzenia do rąbania kłód. Rębak powinien być wyposażony w podwójną blokadę dźwigni.

 

 

Przystawka do rozdrabniania kłód powinna być nie tylko wygodna, ale i bezpieczna. Dlatego konstrukcja musi być wysokiej jakości i niezawodnie zmontowana. Lepiej jest wybrać kompaktowy rozmiar urządzenia, aby można je było łatwo transportować w bagażniku samochodu i przechowywać w garażu lub innym budynku.