Właściwości drewna: Czym różnią się od...
WŁAŚCIWOŚCI DREWNA: JAKA JEST RÓŻNICA...
W zastosowaniach profesjonalnych i domowych często używana jest szlifierka. Może być stosowany do szlifowania powierzchni lub usuwania starej warstwy. W większości przypadków drewno musi być traktowane w ten sposób. Na rynku można czasem znaleźć wysokiej jakości tarcicę, która nie wymaga wstępnej obróbki, ale jest ona znacznie droższa. Dlatego szlifierka do drewna jest niezbędna dla każdego rzemieślnika.
Treść artykułu:
Jak spośród wielu szlifierek wybrać konkretny model? Wszystkie szlifierki wykorzystują ten sam materiał ścierny - papier ścierny - ale rezultaty są różne. Dzieje się tak dlatego, że różne modele mają różne mocne i słabe strony.
Niektóre szlifierki służą do zgrubnego szlifowania, inne są lepsze do polerowania. Narzędzia, które nie są przeznaczone do pracy na dużych powierzchniach, są dobre do pracy punktowej w trudno dostępnych miejscach.
Należy wiedzieć, do jakich prac narzędzie będzie używane: do ogólnego wygładzania powierzchni czy do szlifowania końcowego. W obu przypadkach potrzebne będą różne narzędzia.
Szlifierka taśmowa zawdzięcza swoją nazwę zasadzie działania. Papier, w formie pierścienia, porusza się w sposób ciągły za pomocą zintegrowanych rolek wokół płyty bazowej.
CBN może być stosowany do szlifowania zgrubnego. W przygotowaniu do drobniejszych prac. Ta maszyna jest najbardziej wydajna w porównaniu z innymi modelami. Można nim wykonać dużą ilość szlifu zgrubnego, ale nie nadaje się do obróbki wykańczającej.
Stosuje się go w pracach stolarskich nieprzeznaczonych do lakierowania, aby późniejsze szlifowanie wykańczające mogło być wykonane w krótszym czasie. Przy zastosowaniu drobnoziarnistego papieru ściernego można uzyskać średnią jakość pracy.
Dobrym pomysłem jest używanie tego urządzenia blisko ściany, ale tylko z jednej strony.
Wady LShM:
Szlifierka do płaszczyzn jest określana jako szlifierka wibracyjna lub szlifierka wibracyjna do obróbki wykańczającej. Może być stosowany do ostatecznego wykończenia przed malowaniem lub lakierowaniem. Nadaje się do szlifowania dużych powierzchni, ale wydajność jest mniejsza niż w przypadku modelu taśmowego. Hałas emitowany przez narzędzie jest znacznie mniejszy.
Platforma tego modelu ma prostokątny kształt i jest wyposażona w sprężynowe klipsy do mocowania papieru ściernego. Na spodzie można użyć rzepu, aby lepiej zabezpieczyć papier ścierny, ale nie wszystkie modele go posiadają. Aby zebrać kurz, na platformie znajdują się otwory podłączone do gniazda na odkurzacz lub pojemniki.
Maszyna pracuje dzięki niewielkim okrężnym ruchom wibracyjnym, wykonywanym z dużą częstotliwością przez platformę szlifierską. Amplituda ruchu platformy wynosi 2-5 milimetrów. W mniejszych modelach może to być zaledwie 1,5 mm. Częstotliwość ruchu platformy różni się w zależności od modelu. Średnio 12000 kolpm. Zaleca się, aby istniała możliwość regulacji częstotliwości.
Model ten ma istotną wadę - podczas pracy może pozostawić okrągłe ślady, jeśli podczas szlifowania ziarno piasku lub inne zanieczyszczenia dostały się między papier ścierny a powierzchnię. Usterka ta jest spowodowana niedostatecznym odsysaniem pyłu. Można je usunąć za pomocą drobnoziarnistego papieru ściernego w kilku przejściach. Najpierw należy dokładnie oczyścić powierzchnię za pomocą odkurzacza budowlanego. W ten sposób usuwa się wszystkie ciała obce.
Obszar szlifowania jest ograniczony. W modelach ze skokiem platformy większym niż 2 mm, trudno jest dobrze szlifować blisko ścian - w wewnętrznych narożnikach, około 4-8 mm do powierzchni prostopadłej do szlifowanej powierzchni. Uderza on podeszwą o ścianę, co może spowodować zniszczenie obrabianego przedmiotu.
Szlifierka mimośrodowa nazywana jest również szlifierką oscylacyjną. Posiada okrągłą płytę podeszwy, do której mocuje się na rzep papier ścierny. W płycie podłogowej znajdują się otwory, do których podczas szlifowania wpada pył i gromadzi się w specjalnym worku na pył. Należy je okresowo czyścić. Zamiast tego można podłączyć odkurzacz budowlany.
Maszyna ta jest mniej wydajna niż szlifierka do płaszczyzn, ale pracując z nią w drewnie trudniej jest uszkodzić materiał. Swobodny obrót pozwala sprawić, że ślady drobnych uszkodzeń są niezauważalne. Jakość jego obróbki mechanicznej będzie wyższa niż w poprzednim modelu.
Ogólne pozytywne cechy to:
Kształt maszyny uniemożliwia pracę w narożnikach. Posiada małą powierzchnię styku wzdłuż krawędzi.
Szlifowanie nie odbywa się poprzez obrót płyty podeszwy. Szlifierka do płaszczyzn działa w taki sam sposób jak szlifierka do płaszczyzn. Podkładka nie jest jednak sztywno zamocowana i może swobodnie obracać się wokół własnej osi.
Szlifierka delta (DSM) jest szlifierką wibracyjną, działającą na tej samej zasadzie. Wykonuje on ruchy oscylacyjne z dużą częstotliwością.
Od szlifierek płaskich różnią się kształtem platformy w kształcie delty, przypominającym płaskownik, niewielkimi rozmiarami i niską amplitudą drgań.
Kształt i dolny suw platformy służą do szlifowania zgrubnego i wykańczającego małych, trudno dostępnych miejsc. Na przykład wgłębienia, występy i narożniki.
Model ten nie jest zalecany do wykańczania dużych prac stolarskich. Do tych zastosowań najlepiej nadają się szlifierki taśmowe i szlifierki do płaszczyzn.
Szlifierka szczotkowa nazywana jest szczotkarką, ponieważ narzędzie nie jest używane do szlifowania, lecz do szczotkowania. Ale można również użyć wałków szlifierskich, na których papier ścierny jest przymocowany do powierzchni.
Szczotkowanie to proces usuwania miękkich włókien z powierzchni materiału, po którym pozostaje wyraźna struktura twardych włókien. Proces ten nazywany jest również sztucznym starzeniem.
Istnieje kilka rodzajów szczotek. Pierwszy z nich jest uważany za podgatunek maszyny taśmowej. Różnica między nimi polega na tym, że rolki są używane do poruszania szczotki, która wykonuje obróbkę powierzchni.
Istnieją maszyny podobne do szlifierek elektrycznych, posiadające obudowę ze szczotką i uchwytem. Szczotka może być również używana jako oddzielna przystawka do szlifierki.
To narzędzie jest właściwym wyborem, jeśli potrzebujesz
Niewątpliwą zaletą jest możliwość obróbki dużej powierzchni w krótkim czasie. Model ten ma wąski zakres zainteresowania. Trudno jest uzyskać dokładny szlif.
Renovator różni się od innych modeli. Nie jest on przeznaczony specjalnie do szlifowania, jest to jedna z jego funkcji. Narzędzie jest wielofunkcyjne (MFI).
Zasada działania polega na zamianie ruchów obrotowych na oscylacyjne. Narzędzie nie obraca się wokół własnej osi, lecz drga w zakresie od 1,4 do 1,6 stopnia zgodnie z ruchem wskazówek zegara i przeciwnie do ruchu wskazówek zegara w stosunku do swojej średniej pozycji. Oscylacje występują z dużą częstotliwością.
Wydajność szlifowania zmniejsza się od krawędzi do środka, dlatego narzędzie musi być stale przesuwane po powierzchni.
Osprzęt służy do piłowania, okrawania, cięcia metalu, drewna, płytek, kamienia, szlifowania i obróbki powierzchni. Do zalet Renovatora należą:
Zazwyczaj wykonuje się nim prace renowacyjne i wykończeniowe, ze względu na małą amplitudę drgań.
Ale są też wady:
Koszt ręcznej maszyny skłania do zastanowienia się nad koniecznością jej zakupu, dlatego wiele osób próbuje złożyć jej odpowiednik ze szlifierki lub wiertarki.
Istnieją specjalne przystawki zarówno do szlifierki elektrycznej, jak i do wiertarki, które mogą być używane do szlifowania drewna.
Specjalna ściernica na rzepy służy do szlifowania drewna.
Podczas szlifowania szlifierka jest przesuwana powoli w różnych kierunkach. Jeśli uderzysz w główkę gwoździa lub wykonasz gwałtowny ruch, koło się rozerwie. Przy użyciu papieru o różnej ziarnistości można szlifować powierzchnię zgrubnie i średnio. Szybkość pracy jest większa niż w przypadku innych szlifierek.
Prace wykończeniowe są trudne, ponieważ trzeba pracować bardzo ostrożnie, w przeciwnym razie przedmiot zostanie uszkodzony. Narzędzie będzie miało tendencję do przesuwania się na boki i ciągłego wyrywania się z rąk.
Narzędzie nie jest wyposażone w odsysanie pyłu. Gruz gromadzi się pod papierem ściernym i przeszkadza w pracy, pozostawiając rysy. Wydajność spadnie. Tarcza jest czyszczona przez szlifowanie metalu. Zlepione cząsteczki pyłu zostaną po prostu spalone.
Aby przystosować wiertarkę do szlifowania, potrzebna jest specjalna przystawka, podobna w konstrukcji do przystawki do szlifierki. Zwykle dostarczany jest z adapterem, który pasuje do niego jak uchwyt wiertarki lub śrubokrętu.
Praca z wiertłem jest bardzo trudna, trudniejsza niż ze szlifierką. Jest ciągle napędzany, wiertło jest wyrywane z ręki. Może to nawet spowodować obrażenia lub nadwyrężenia.
Jeśli nie masz innego wyboru, lepiej jest znaleźć płytę szlifierską, która ma miękką gumę pomiędzy płytą podeszwy a mocowaniem. Łatwo się wygina, jeśli wiertło nie jest trzymane prosto.
Ten pływający efekt uprości proces, ale nie pozbędzie się innych wad.
Jeśli chcesz, możesz własnoręcznie wykonać młynek taśmowy. Ale to będzie bardzo trudne i traumatyzujące. będziesz potrzebował umiejętności pracy z drewnem, metalem, elektrycznością, umiejętności spawania będą przydatne.
Kroki do budowy młynka:
Po pierwsze, musisz zdecydować, do jakiego rodzaju pracy potrzebujesz tego narzędzia. Czy będzie to jednorazowe zlecenie, czy też maszyna będzie stale używana w warsztacie lub na produkcji.
Jeśli jest to jednorazowa praca, po której nie będziesz potrzebował szlifierki, a masz pod ręką wiertarkę, wkrętarkę lub szlifierkę, to powinieneś użyć przystawki do szlifierki. Jeśli są one odpowiednie do danej pracy, pozwoli Ci to zaoszczędzić czas i pieniądze.
Jeśli praca jest przerywana, a objętość niewielka, warto przyjrzeć się Renovatorowi. Narzędzie to nie tylko będzie w stanie szlifować, ale również nadaje się do innych prac. Jest niezastąpiony do specjalnych prac przy obróbce drewna, metalu, płytek i innych. W gospodarstwie domowym zastąpi on kilka innych narzędzi.
Jeśli narzędzie ma być używane w warsztacie do stałych prac, gdzie wymagane jest zarówno szlifowanie zgrubne, jak i wykańczające. Do takich prac potrzebne jest kilka narzędzi. Szlifierka taśmowa, mimośrodowa i delta będą bardzo drogie, ale mogą zaspokoić wszystkie potrzeby jednocześnie. Efektem końcowym będzie szybkie usuwanie powłok i szybkie szlifowanie wykończeniowe oraz obróbka mechaniczna.
Niedrogie modele są dobre do okazjonalnych prac stolarskich w domu, szopie lub warsztacie. Narzędzia domowe są przeznaczone do ograniczonego, przerywanego użytku.
Domowe narzędzia są warte rozważenia, jeśli masz warsztat lub szopę, w której masz wszystkie potrzebne materiały i miejsce do ich zainstalowania. W procesie montażu należy poświęcić dużo czasu, cierpliwości i wyrozumiałości.
Cechy charakterystyczne, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze:
Różne etapy obróbki i różne rodzaje drewna wymagają zastosowania papieru ściernego o różnej ziarnistości.
Ziarnistość odnosi się do gęstości grysu. Określa się to na podstawie oznaczenia na tylnej stronie ostrza. Jest to numer podany po literze "P". Im wyższa liczba, tym drobniejszy materiał ścierny i odwrotnie.
Zależność rodzaju pracy od poziomu ziarnistości:
Przy obróbce drewna nie jest możliwe zastosowanie papieru ściernego o pojedynczej ziarnistości. Jeśli szlifujesz deskę bezpośrednio po cięciu, musisz najpierw użyć brzeszczotów P40, P80 do szlifowania zgrubnego. Jeśli deska jest gładka, można od razu przejść do dokładnej obróbki za pomocą noży P120, P240.
Zwykle wystarcza to do przygotowania drewnianej powierzchni do malowania lub lakierowania. Jeśli na początku mamy silne zabrudzenia lub starą warstwę drewna na powierzchni, lepiej jest zacząć od P24.
Jeśli po P240 wynik jest zadowalający, można przejść do P400. Nie więcej niż to, ponieważ następnym krokiem jest polerowanie powierzchni, które może mieć negatywny wpływ na gruntowanie i kolorystykę. Jeśli powierzchnia jest idealnie gładka, przyczepność będzie cierpieć i farba może po prostu złuszczać.
Praca ze szlifierką wymaga ostrożności i uwagi. W przypadku nieprzestrzegania środków bezpieczeństwa może dojść do obrażeń ciała. Ważne jest, aby przestrzegać następujących zasad:
Do obróbki powierzchni warto mieć pod ręką dwa rodzaje szlifierek do drewna - do szlifowania zgrubnego i wykańczającego. Dobrym połączeniem byłaby szlifierka taśmowa i szlifierka mimośrodowa. Jeśli są miejsca trudno dostępne, lepiej jest użyć kombinacji szlifierki do płaszczyzn i szlifierki delta.
Jeśli wybierzesz według klasy narzędzia, profesjonalny będzie kosztować więcej, ale to jest kompensowane przez większe zasoby i wydajność. Jeśli budżet nie pozwala, a następnie dać pierwszeństwo do narzędzi klasy średniej, których praca powinna odbywać się w regularnych przerwach.
Jeśli masz ograniczony budżet, możesz użyć szlifierki lub wiertarki ze specjalną przystawką.
Woda jest jednym z najważniejszych zasobów, jakie posiadamy, dlatego jej efektywne zarządzanie...
Czytaj więcejProfile aluminiowe są coraz bardziej popularne w budownictwie na całym świecie, w tym także w...
Czytaj więcejPrawidłowa praca świec żarowych wpływa nie tylko na proces uruchamiania silnika, ale również...
Czytaj więcej