loader
Wszystko o drewnie

Jak określić objętość drewna opałowego?

JAK OKREŚLIĆ OBJĘTOŚĆ DREWNA OPAŁOWEGO?

Podczas zakupu opału na zimę kupujący często mają pytanie: kostka drewna opałowego - ile, jak prawidłowo określić ich objętość? Zdezorientowani faktem, że dostawcy mogą sprzedawać je w różny sposób, podając koszt za metr sześcienny drewna opałowego, metr magazynowy lub nawet za samochód. I o ile doświadczeni pracownicy leśni potrafią dosłownie na oko określić objętość dowolnego stosu kłód, to przeciętny człowiek oblicza metr sześcienny drewna opałowego lub drewna kominkowego na podstawie kalkulacji. A jest to całkiem proste - przeczytaj poniższe informacje, a raz na zawsze rozwiążesz pytanie, jak określić objętość drewna opałowego. 

ILE KOSZTUJE KOSTKA DREWNA OPAŁOWEGO?

Metr sześcienny to jednostka objętości równa objętości sześcianu o żebrach długości 1 metra. Prawdopodobnie wiesz, że koszt opału jest określany w cenie za kostkę drewna opałowego, ale oczywiście 1 kostka drewna opałowego nie może być ułożona tak ciasno, aby objętość ta była zajęta przez czyste drewno. Dlatego dla tego materiału istnieje takie pojęcie jak 1 metr przestrzenny drewna opałowego lub metr sześcienny drewna opałowego. Jednakże, metry sześcienne zapasu często mierzą kłody, które są składowane i ciasno ułożone w stosy. Kęsy są zazwyczaj sprzedawane luzem lub luzem (bez stosów). Jak obliczyć metr sześcienny drewna opałowego w tym przypadku? Z reguły 1 m3 luzem to około 0,7-0,75 sztaplarki. I jak zmierzyć układarkę drewna opałowego dokładniej, rozważymy trochę poniżej.  

Oprócz tego istnieje jeszcze kostka stolarska, ale ta miara kubatury jest używana tylko dla drewna użytkowego (okrągłego) i dla tarcicy.

DLACZEGO NIE KUPOWAĆ NA WAGĘ?

Nasuwa się logiczne pytanie: skoro wszystko jest tak skomplikowane, to dlaczego nie sprzedawać bali na wagę? Niektórzy sprzedawcy tak robią i aby obliczyć koszt, najpierw ważą pusty samochód, a następnie załadowany. Ale metr sześcienny drewna opałowego nie jest stabilny w wadze, to zależy nie tylko od gatunku, ale także od wilgotności drewna. Dla przykładu weźmy ten sam dąb: przy wilgotności 25% i 50% metr sześcienny drewna opałowego waży odpowiednio 650 i 770 kg, a w przypadku niektórych innych gatunków wskaźnik ten waha się w jeszcze bardziej imponujących granicach. Czy to drewno jesionowe, czy jakiekolwiek inne drzewo - przed i po starzeniu w tej samej objętości będą miały różną wagę, dlatego kupowanie polan według wagi jest nieopłacalne i błędne.    

JAK POLICZYĆ SZTAPLARKĘ DO DREWNA OPAŁOWEGO?

Często kupujący są zainteresowani pytaniem, jak obliczyć metr sześcienny drewna opałowego, jeśli są one kupowane luzem. Aby to zrobić, konieczne jest obliczenie objętości ciała lub stosu kłód. W pierwszym przypadku mnożymy długość, szerokość i wysokość, w drugim rozpatrujemy objętość stożka przez promień i wysokość (V=1/3πR2H). Otrzymaną liczbę należy pomnożyć przez współczynnik korygujący, który będzie zależał od długości bali:

  • 0,25 м – 0,8;
  • 0,33 м – 0,78;
  • 0,45 м – 0,75;
  • 0,65 м – 0,73.

Będzie to wielkość Państwa zakupu w zapasach. Ponieważ kłody są często niejednorodne i nie mają tej samej długości, często stosuje się średnią 0,75 jako współczynnik korygujący. Należy o tym pamiętać przy zamawianiu drewna opałowego z grabu i innych gatunków drewna. 

Zastanów się, jak na przykładzie obliczyć drewno opałowe dla sztaplarni. Masz Kamaza z ładunkiem drewna luzem. Długość nadwozia 4,1 m, szerokość 2,5 m, wysokość 1,2 m. Długość bali średnio 0,4 m. W razie wątpliwości co do długości, lepiej przyjąć większą wartość.

  • 4,1*2,5*1,2 = 12,3m3 luzem.
  • 12,3*0,75 = 9,22 przechowywanie.

Czasami kupujących interesuje również pytanie: 1 magazyn - ile kostek (lite drewno)? 1 metr paletowy równa się 0,7 m3 drewna. W naszym przykładzie, 9,22 razy 0,7 równa się 6,454 m3 czystego drewna. Ale drewno opałowe nie jest mierzone w takich jednostkach - jeśli dostawca mówi o 1 metrze sześciennym drewna opałowego, ma na myśli drewno luzem lub w magazynie. 

Teraz już wiesz, jak określić metr sześcienny drewna opałowego i co oznaczają te lub inne jednostki miary. Aby kupić odpowiednią ilość, należy tylko sprawdzić u sprzedawcy, ile metrów sześciennych drewna opałowego liczy przy sprzedaży.