loader
Blog

Maszyny do ostrzenia frezów do drewna i metalu

Frezy do drewna i metalu mają skomplikowany kształt zębów, dzięki czemu można je ostrzyć za pomocą specjalnej maszyny. Do wykonania pracy niezbędna jest również znajomość geometrii zęba. Uwzględnia to, z czego wykonane jest narzędzie.

Treść artykułu:

 • 1 Użytkowanie maszyn
 • 2 odmiany
 • 3 Dane techniczne
 • 4 Budowa obrabiarek
 • 5 Zalety maszyn
 • 6 Wady korzystania z profesjonalnych maszyn
 • 7 Wniosek

Używanie ostrzarki

Ostrzarka to narzędzie, które może być używane do ostrzenia narzędzi tnących z drewna lub metalu. Ostrzarki są zróżnicowane - od dużych modeli przemysłowych po konstrukcje przeznaczone dla użytkownika domowego. Maszyna może być używana do ostrzenia noży do drewna lub metalu.

Maszyna jest używana głównie w produkcji przemysłowej, gdzie jest dostępnych wiele frezów i są one często używane. Jeżeli na skutek nieprawidłowej obróbki na krawędzi skrawającej powstały zadziory, można je usunąć za pomocą trzpienia mocującego lub pilnika.

Różnorodność

Konwencjonalnie można zastosować następującą klasyfikację:

 1. Uniwersalna maszyna - ostrzenie nie tylko frezów, ale również innych narzędzi skrawających.
 2. Specjalistyczna maszyna służy do ostrzenia tylko jednego rodzaju narzędzi, np. frezów.

Uniwersalna maszyna jest wyposażona w normalne i specjalne uchwyty, odpowiednie do mocowania i instalacji narzędzia, dodatkowe mechanizmy pomiarowe, które pozwalają na określenie kąta ostrzenia frezów.

Uniwersalna ostrzarka z przystawkami do ostrzenia noży

Ostrzarka do ostrzenia frezów czołowych i walcowych

Dane techniczne

Wybierając ostrzarkę do ostrzenia frezów, należy zwrócić uwagę na jej parametry techniczne. Do głównych czynników należą:

 1. Napięcie robocze. Wiele modeli zasilanych jest z sieci 220 V. Wersje o większej mocy pracują przy napięciu 380 V.
 2. Ważnym wskaźnikiem jest siła konsumentów. Jego moc może wynosić od 200 do 5 000 W.
 3. Prędkość obrotowa wrzeciona bez obciążenia. Prędkość ta może wynosić od 900 do 3.000 obr.
 4. Dokładność, z jaką można ostrzyć noże. Dokładność zależy od konstrukcji modelu.
 5. Prędkość posuwu ścierniwa.
 6. Rodzaj zasilania: mechaniczne lub elektryczne. Niektóre modele mają napęd elektryczny, inne mechaniczny. Wersja elektryczna czyni projekt znacznie droższym, mechaniczna wymaga od rzemieślnika pewnych umiejętności.
 7. Zakres wykonania kąta ostrzenia. Kąt można nazwać najważniejszym parametrem. Krawędź tnąca znajduje się na dwóch płaszczyznach, ustawionych pod pewnym kątem.
 8. Istnieją specjalne kąpiele wodne, które pozwalają na schłodzenie materiału ściernego podczas pracy maszyny. Wzrost temperatury ścierniwa może spowodować, że krawędź tnąca stanie się bardzo gorąca, co spowoduje zmianę jej właściwości.
 9. Dostępność wentylacji. Podczas ostrzenia z frezu usuwana jest warstwa metalu. Materiał ścierny odlatuje. Moment ten decyduje o zapchaniu stanowiska pracy, a system wentylacji pozwala na utrzymanie sprzętu w czystości.
 10. Poziom hałasu podczas pracy. Napęd i silnik hałasują podczas pracy. Wysoki poziom hałasu utrudnia pracę i może obniżyć wydajność.
 11. Obecność osłony bezpieczeństwa. Podczas ostrzenia odpadają wióry i metal. Małe cząsteczki mogą dostać się do oczu. Jest to osłona, która chroni rzemieślnika przed wiórami i okruchami.

Ostrzałki do noży mogą być ustawione na stole warsztatowym lub na podłodze. Tradycyjny napęd polega na zastosowaniu silnika elektrycznego i przekładni z pasem klinowym.

Konstrukcja maszyny

Chociaż istnieje wiele różnych modeli, konstrukcje maszyn są podobne. Do cech charakterystycznych konwencjonalnej konstrukcji należą:

 1. Głównym korpusem jest silnik elektryczny.
 2. W przypadku konieczności zmiany prędkości obrotowej można zastosować napęd z pasem klinowym.
 3. Tarcza ścierna jest przymocowana do wału.
 4. Stojak służy do zamocowania narzędzia do obróbki.
 5. Urządzenie posiada przycisk włączania/wyłączania oraz elementy regulacji trybu pracy.

Inne elementy mogą być włączone do konstrukcji.

Zalety maszyn

Wiele osób zastanawia się, czy warto kupować specjalne maszyny do ostrzenia. Ich zastosowanie jest określone w następujący sposób:

 1. Praca jest znacznie przyspieszona: duża prędkość obrotowa tarczy pozwala na szybkie usunięcie niezbędnej warstwy metalu.
 2. Można osiągnąć bardziej precyzyjne wyniki. Kąty ostrzenia są ustawione w granicach wartości granicznych; bez użycia ostrzałki ich utrzymanie jest prawie niemożliwe.
 3. Jakość pracy jest znacznie lepsza.
 4. Praca może być wykonywana nawet bez przygotowania, ponieważ jest prawie w pełni automatyczna.

Maszyny te są stosowane w warsztatach przy produkcji średnio- i wielkoseryjnej. Tylko w takich zastosowaniach zakup drogiego sprzętu jest uzasadniony.

Wady korzystania z profesjonalnych maszyn

Należy zwrócić uwagę na następujące wady:

 1. Napęd zużywa dużo energii. Przy ciągłym użytkowaniu koszty energii będą bardzo wysokie.
 2. Koszt maszyn jest dość wysoki. Warto zauważyć, że cena zależy od głównych wskaźników wydajności, jak również od producenta.
 3. Konieczna jest bieżąca konserwacja sprzętu, aby utrzymać go w dobrym stanie.
 4. Konieczne jest znalezienie miejsca na zainstalowanie sprzętu i wyposażenie go. Niektóre modele wymagają sztywnego montażu.

Takie wady mogą być podkreślone przy rozważaniu maszyn do ostrzenia.

Wniosek

Istnieje bardzo wiele rodzajów frezów. Wszyscy oni mają swoje własne cechy, które koniecznie muszą być uwzględnione w pracy. Dlatego nie należy kupować specjalistycznej, ale raczej uniwersalną wersję ostrzarki. W takim przypadku możliwe będzie wykonywanie różnych zabiegów nawet w domowym warsztacie.