loader
Wszystko o drewnie

7 zasad przycinania drzew, które powinieneś znać

7 zasad przycinania drzew, które należy znać

Większość właścicieli domów uważa przycinanie drzew za łatwe zadanie. Trzeba jednak wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak cel przycinania drzew, wielkość i gatunek rośliny, sposób jej wzrostu oraz lokalizację. W przeciwnym razie może się to skończyć uszkodzeniem drzewa. Przeczytaj, aby poznać podstawowe zasady przycinania drzew i podjąć świadomą decyzję, która pozwoli zachować zdrowie i estetykę rośliny.

7 zasad, których należy przestrzegać podczas przycinania drzew

Przycinaj drzewa w okresie spoczynku

Ogólna zasada dotycząca przycinania drzew mówi, że należy je przycinać, gdy rośliny są w stanie spoczynku. W ten sposób można ograniczyć ich stres. Ponadto w okresie spoczynku łatwiej jest uzyskać dostęp do gałęzi i określić miejsca, w których należy wykonać odpowiednie cięcia.

Najpierw przycinamy najsłabsze kończyny

Nie trzeba czekać na odpowiednią porę roku, aby przyciąć chore, uszkodzone lub obumarłe gałęzie. Aby roślina była zdrowsza i uniknęła poważnych uszkodzeń, należy przyciąć ją natychmiast. Ponadto usunięcie tych gałęzi zapewnia pożądany wzrost i owocowanie, dostateczną ilość wody i składników odżywczych oraz odporność na trudne warunki pogodowe. Najlepiej jest przycinać najpierw drzewa najsłabsze, a na końcu te silne.

Postępuj zgodnie z zasadą 1/3

Według ekspertów zajmujących się pielęgnacją drzew ta zasada sprawdza się najlepiej w przypadku drzew owocowych i zapewnia im produktywność. Polega ona na przycinaniu około 1/3 gałęzi, ponieważ większe cięcie może zwiększyć ryzyko uszkodzenia lub zahamować wzrost. Jednak zbyt rzadkie przycinanie nie przyniesie pożądanych rezultatów.

Odpowiednie cięcia

Wykwalifikowani arboryści zalecają następujące rodzaje cięć przycinających drzewa:

  • Cięcie przerzedzające pozwala usunąć całą gałąź, pęd lub rusztowanie bez naruszania kształtu, zdrowia i wzrostu drzewa.
  • Cięcie ogławiające jest ożywcze i pomaga w rozwoju nowych, silnych pędów pod nimi. Powoduje także powstawanie stłoczeń i zacienienia. Należy jednak unikać wykonywania zbyt wielu małych cięć formujących, ponieważ mogą one podrażnić drzewo i wpłynąć na jego zdrowie.

Cięcia od spodu

Aby uniknąć wyrastania silnych, wyprostowanych pędów, zacienienia i dodatkowych kosztów związanych z przycinaniem, należy przycinać dolną część gałęzi.

Utrzymywanie prawidłowej wysokości

Prawidłowe przycinanie to najlepszy sposób na utrzymanie idealnej wysokości drzewa i zapewnienie właściwej struktury. Dobrze jest rozpocząć ten proces, gdy drzewo jest młodsze, ponieważ przycinanie wysokiego drzewa w celu utrzymania jego wysokości może być trudne.

Usuwanie starych, zmęczonych ostróg

Stare, słabe pędy kwitną późno i mogą rodzić mniejsze owoce niż zdrowe. Aby były silne, przycinaj je tak, aby jeden lub dwa pąki były skierowane ku górze. Dzięki temu będą miały więcej światła słonecznego.

Zatrudnij naszych ekspertów od pielęgnacji drzew do przycinania drzew

W DreamWorks Tree Services oferujemy szybkie, wydajne i niezawodne usługi przycinania drzew w Toronto i na terenie GTA. Nasi arboryści ocenią Twoją posesję i zaproponują najlepsze rozwiązania, aby Twoje drzewa były zdrowe i piękne.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub potrzebujesz przycinki drzew w Toronto i okolicach, zadzwoń do nas pod numer 647-924-2627. Możesz także wypełnić nasz formularz online, aby umówić się na bezpłatną ocenę stanu nieruchomości.

Przeczytaj także:

  • 7 korzyści z zatrudnienia arborysty do przycinania i wycinania drzew
  • Wybierz odpowiednie narzędzia do przycinania drzew, kierując się ich przeznaczeniem