loader
Wszystko o drewnie

Wartość kaloryczna różnych rodzajów drewna opałowego

WARTOŚĆ KALORYCZNA RÓŻNYCH RODZAJÓW DREWNA OPAŁOWEGO

Jeśli używasz polan drewna nie tylko do cieszenia się ogniem, ale także do ogrzewania pomieszczeń, możesz być zainteresowany temperaturą spalania drewna. Pokazuje jak wydajne będzie paliwo, ile ciepła będzie oddawać. Wartość opałowa drewna opałowego zależy bezpośrednio od rodzaju drewna, wilgotności polan oraz ilości powietrza dopływającego do paleniska. Zdolność do wydzielania określonej ilości ciepła jest wykazywana przez taką cechę jak wartość opałowa drewna opałowego. Jedna kaloria jest równa ilości energii cieplnej, która jest w stanie ogrzać 1 gram wody o 1 oC. Wartość kaloryczna popularnych gatunków drewna:

  • dąb - 4857;
  • brzoza - 4919;
  • sosna - 4907;
  • olcha - 4878;
  • świerk - 4857.

Jednak to, jak wydajne będzie paliwo, zależy nie tylko od jego wartości kalorycznej, ale także od mocy cieplnej drewna opałowego. Gęstość włókien drewna i inne cechy wpływają na to, jaki procent temperatury spalania drewna zostanie uwolniony do środowiska. Dla porównania proszę odnieść się do poniższych danych:

  • dąb - 900oC, 75%;
  • brzoza - 816°C, 68%;
  • sosna - 624°C, 52%;
  • olcha - 552°C, 46%;
  • świerk - 600o C, 50%.

Jest to moc cieplna drewna opałowego w tabeli, gdzie można zobaczyć maksymalną temperaturę spalania i procent mocy cieplnej.   

TEMPERATURA SPALANIA DREWNA PRZY RÓŻNEJ WILGOTNOŚCI

Powyższe dane mogą być znacznie skorelowane, w zależności od zawartości wilgoci w balach. Im wyższa wilgotność, tym niższa będzie wartość opałowa drewna, ponieważ część energii zostanie zużyta na odparowanie wilgoci z paliwa. Na przykład, jeśli wartość kaloryczna suchego dębu wynosi 4857, to przy wilgotności wyższej tylko o 15% spada do 3660 kalorii. A ilość energii, która jest zużywana na odparowanie 15% wilgoci z kilograma drewna opałowego wystarcza do ogrzania 10 litrów wody do wrzenia.

Im więcej wilgoci znajduje się we włóknach drewna, tym trudniej jest je zapalić. Dlatego zaleca się używanie surowych polan tylko wtedy, gdy ogień jest już dobrze rozpalony. Należy o tym pamiętać przy wyborze drewna opałowego do paleniska. 

Informacje zawarte w tabeli mogą być zatem wykorzystane jedynie do celów porównawczych, ponieważ w praktyce nie istnieje całkowicie suche drewno opałowe. Świeżo ścięte drewno ma wilgotność 45-65%, a po roku suszenia w stosie kłody są nadal wilgotne o 15-20%. Niektóre rodzaje drewna palą się szybciej - dobrym przykładem jest drewno brzozowe.  Ponadto, ciepło właściwe spalania drewna opałowego zależy również od innych czynników, takich jak konstrukcja pieca lub kotła.     

WARTOŚĆ KALORYCZNA DREWNA OPAŁOWEGO I DOPŁYW POWIETRZA

Wraz z ograniczeniem dopływu tlenu spada również ciepło spalania drewna opałowego. Jeśli używasz drewna sosnowego, poniższe informacje z pewnością będą pomocne.Tlen jest potrzebny do podtrzymania spalania, ale często jego dostęp jest blokowany przez przepustnicę, przez co paliwo spala się wolniej. W efekcie oszczędzamy na częstotliwości dokładania paliwa, ale nie otrzymujemy od niego więcej ciepła. Dlatego temperatura drewna opałowego jest zazwyczaj wyższa niż temperatura spalania polan w zamkniętym palenisku. W celu osiągnięcia maksymalnych wartości, konieczne jest zachowanie proporcji:

C + 2H2 + 2O2 = CO2 + 2H2O + Q (ciepło).

Jeśli podczas spalania nie ma wystarczającej ilości tlenu, powstaje tlenek węgla, który niespalony trafia do komina. Aby tego uniknąć, należy ustawić pracę kotła na paliwo stałe w trybie maksymalnym z wystarczającą ilością doprowadzanego powietrza. Zainstalowanie zasobnika buforowego pozwala znacznie zwiększyć moc grzewczą.  

Jak widać, na to, jak ciepło będzie w domu zimą, wpływa nie tylko temperatura zapłonu drewna, wartość opałowa drewna i moc cieplna, ale także stan polan, konstrukcja kotła lub pieca, sprawność generatora ciepła. Więc wybrać tylko wysokiej jakości drewna z klonu lub innego drewna i nie zapomnij monitorować stan sprzętu.