loader
Blog

Spawarki plazmowe

Urządzenia typu plazmowego, w dużej ilości nowoczesnych spawarek, zajęły ważne miejsce. Jest to urządzenie wielofunkcyjne. Jest on używany do:

 • wykonanie procesu spawania;
 • krojenie;
 • obróbka cieplna;
 • lutowanie;
 • piaskowanie.

Działanie tego urządzenia oparte jest na strumieniu plazmy dostarczanym pod wysokim ciśnieniem. Pozwala to nie tylko na spawanie, ale również na cięcie. Wiele osób uważa ten fakt za nierealny, ale strumień wysokotemperaturowy produkowany jest z najzwyklejszej wody. Pod wpływem parownika przechodzi ona w stan pary. Wylot przez dyszę staje się jedyną możliwością dla przepływu pary. Ale na tym wylocie para wodna jest poddawana działaniu anodowo-katodowemu, a więc staje się rozgrzaną plazmą o bardzo wysokiej temperaturze (6 do 7 tysięcy stopni).

Główną cechą tego urządzenia jest jego zdolność do szybkiego osiągania bardzo wysokich temperatur. W ciągu zaledwie kilku sekund powstaje strumień plazmy o wskaźniku temperatury 30 tys. stopni.

Wszystkie nowoczesne urządzenia tego typu posiadają system regulujący temperaturę. Dzięki temu proces spawania jest komfortowy.

Objętość palnika można łatwo regulować za pomocą specjalnej nakrętki. Pomaga dostosować nie tylko wielkość, ale i kształt latarki.

Spawarka zasilana jest z sieci 220 V. Dzięki niewielkiej wadze i kompaktowym wymiarom idealnie nadaje się do użytku w garażu lub w domu. Ten sprzęt doskonale radzi sobie z tymi zadaniami:

 • cięcie metalu o grubości do 5 mm;
 • łączenie i cięcie ceramiki, szkła i kamienia naturalnego.

Podstawą spawarki plazmowej jest urządzenie zwane palnikiem plazmowym. Wielu zauważyło, że jest coś fantastycznego w tej nazwie. Występuje w dwóch rodzajach:

 • Działania bezpośrednie. Są one połączone, gdy konieczne jest wytworzenie łuku elektrycznego.
 • Działanie pośrednie. Podłącza się je, gdy konieczne jest wytworzenie strumienia plazmowego.

Spawarka z łukiem bezpośrednim jest używana częściej, ale spawarka z łukiem pośrednim ma lepszy system chłodzenia. Podczas pracy jednostek bezpośredniego działania, łuk jest utworzony w części między prętem wolframowym (który jest elektrodą) i przedmiotów, z którymi przeprowadzane są działania spawalnicze. Ta spawarka wytwarza łuk na wyjściu, który ma wyraźny kształt cylindra. Jest on lekko poszerzony przy powierzchni w celu ułatwienia obsługi. Ten łuk ma wysoką temperaturę, więc ten typ maszyny jest używany do napawania, cięcia i spawania produktów.

Łuk pośredni tworzy inny rodzaj łuku. Ma kształt stożka. Temperatura jest również niższa. Naturalnie, wydajność jest również niższa. Z powyższych powodów urządzenia z plazmą pośrednią są stosowane tylko do natryskiwania i podgrzewania.

Poza wysoką wydajnością temperaturową, urządzenie plazmowe posiada jeszcze jedną szczególną cechę. Łączy nie tylko metale, ale również szkło, tworzywa sztuczne i materiały o różnym składzie chemicznym (np. obrabiany przedmiot z tworzywa sztucznego i obrabiany przedmiot z metalu). Do zastosowań domowych urządzenia te są określane jako najbardziej odpowiednia opcja.

Cykl pracy spawarki plazmowej

Zasada działania spawarki plazmowej

samodzielne wykonanie spawarki plazmowej

Taka spawarka do prawidłowego działania wymaga sprężonego powietrza i energii elektrycznej. W przypadku zastosowania kompresora, do obsługi spawarki potrzebna będzie jedynie energia elektryczna. Na podstawie tego faktu, elektrody i dysza będą musiały być zmieniane podczas spawania.

Rysunek montażowy palnika plazmowego

Części do palnika plazmowego domowej roboty

Samodzielny montaż urządzenia to bardzo pracochłonna praca. Pierwszym krokiem jest wykonanie schematu zasilacza. Od tego zależy, jak w pełni spawarka będzie działać.

Do pracy jest to konieczne:

 • Dławik, który jest stosowany w konwencjonalnych spawarkach. Wyrównuje napięcie. Bez tego plazma będzie tłumiona przez ciągłe skoki napięcia. Nie jest to dopuszczalne w przypadku zastosowań spawalniczych.
 • Prostownik tyrystorowy trójfazowy. Dołączony do obwodu w celu realizacji ograniczenia prądu (w granicach 50A).
 • Rozrusznik do maszyn. Wykonuje on zapłon w trybie automatycznym. Do tego celu można również wykorzystać bębenek.
 • Stworzenie obudowy wymaga szczególnej uwagi. Jeśli dysponują Państwo odpowiednimi materiałami i dobrymi narzędziami do obróbki metalu, samodzielny montaż przyniesie wysokiej jakości rezultat.

Aby mieć pełne wyobrażenie o tym, jak powinna wyglądać spawarka, warto zapoznać się z jej schematem. W sieci można znaleźć wiele modeli i ich specyfikacji.

Palnik. Pełni on jedną z głównych ról w urządzeniu. Jest to prosty uchwyt, w którym znajduje się anoda i katoda. Anoda jest dyszą i jest wykonana z miedzi. Podczas pracy jest chłodzony wodą. Katoda wykonana jest z wolframu. Oba elementy nie stykają się ze sobą, ponieważ są izolowane specjalnymi materiałami (najczęściej używa się do tego azbestu).

W celu wytworzenia łuku plazmowego pomiędzy anodą a katodą stosuje się napięcie stałe (100 V). Łuk elektryczny podgrzewa gaz do wymaganej temperatury. Proces spawania rozpoczyna się od wytworzenia strumienia plazmy, który jest wykorzystywany do spawania lub cięcia obrabianych przedmiotów.

Wniosek

Podsumowując, możemy stwierdzić, że spawanie plazmowe własnymi rękami jest realne. Dzięki temu mogą Państwo liczyć na wysokiej jakości połączenie części metalowych. Takie urządzenie przyjdzie z pomocą w wielu sytuacjach, szczególnie istotne będzie przy naprawach samochodów. Ten rodzaj pracy jest częściej stosowany w produkcji przemysłowej niż w sektorze prywatnym.