loader
Blog

Palnik gazowy do kuźni własnymi rękami

Zamknięte gazowe młoty kuźnicze z własnymi rękami są powszechnym rozwiązaniem technicznym dla małej kuźni w przydomowym warsztacie. Dostępność sieci gazowej nie jest rzadkością w nowoczesnych domach. Mieszanka propanu jest łatwa do regulacji pod względem parametrów. W połączeniu z wysoką wartością opałową gazu predysponują wysoką wydajność ogrzewania metalu podczas kucia.

Kluczowym elementem takiego paleniska jest właściwy dobór (i wykonanie) urządzenia do spalania paliwa - palnika.

Treść artykułu:

  • 1 Rodzaje palników stosowanych do spalania gazu
  • 2 Produkcja i montaż palnika w zamkniętej komorze spalania gazu
  • 3 Prowizoryczny palnik gazowy
  • 4 Wniosek

Typ palnika do spalania gazu

Optymalna konstrukcja palnika jest ważna, ponieważ będzie miała wpływ na ilość żużla metalowego pod wpływem ciepła kucia, szybkość tworzenia się zgorzeliny powierzchniowej oraz całkowite zużycie gazu. W przypadku młotów zamkniętych potrzebny jest palnik o krótkim płomieniu, umożliwiający szybkie i intensywne mieszanie mieszanki palnej. W ten sposób maksymalizowana jest wydajność, a produkty spalania są równomiernie i efektywnie odprowadzane z komory spalania.

W ten sposób palnik gazowy zapewnia:

  1. Duży kąt nachylenia gotowej mieszanki gazowo-powietrznej przy wejściu do przestrzeni roboczej komory spalania.
  2. Duża prędkość strumienia przy małej wysokości i dużej szerokości.
  3. Bezpieczeństwo zapłonu gazu.
  4. Stabilny proces spalania.
  5. Niewrażliwy na wysoką wilgotność wewnątrz paleniska.
  6. Bezpieczeństwo w przypadku "blow back", kiedy nagły ciąg wsteczny może zgasić płomień, powodując natychmiastową eksplozję mieszanki palnej w komorze spalania.

Projekt palnika gazowego:

Rysunek palnika gazowego

Rysunek palnika dla młotów kuźniczych

Szkic samodzielnie wykonanego palnika gazowego

Do spalania używany jest gaz propan (z butli lub z sieci):

  • Palniki iniekcyjne, które zapewniają samozasysanie gazu. Są one proste, ale ekonomiczne. Istnieje dostosowanie współczynnika dla stosunkowo niewielkiego zakresu wartości. W przypadku samodzielnie wykonanego palnika najczęściej powoduje to niedobór powietrza.
  • Palniki typu stycznego (oscylacyjne), w których gaz przepływa wzdłuż osi, a strumień powietrza jest styczny do korpusu mieszalnika. Mieszanie jest dość intensywne, ale straty ciśnienia spowodowane zawirowaniami są również wysokie. Powoduje to bardzo nierównomierny dopływ powietrza, który jest największy w miejscach, gdzie rozgrzany metal styka się z paleniskiem. Powoduje to zwiększone powstawanie kożucha żużlowego i zgorzeliny. Zaletą palników stycznych jest ich prostota i niezawodność.
  • Palniki wirowe, w których do mieszania topników stosowane są spiralne płyty prowadzące. W tych wariantach całkowite wymieszanie uzyskuje się tylko przy ujściu, dlatego regulacja jest najlepszym sposobem i nie ma prawie żadnych strat ciśnienia. Za wadę uważa się złożoność konstrukcyjną, która sprawia, że wykonanie palnika do pieca w domowym warsztacie jest bardzo trudne, nawet jeśli rysunki są dostępne.
  • Palniki kombinowane, łączące przepływ styczny i bezpośredni. Najlepsza jest możliwość regulacji mieszanki, ponieważ zmieniając ilość powietrza pomiędzy kanałami wewnętrznymi i zewnętrznymi reguluje się długość płomienia w palenisku, a tym samym czas nagrzewania detali do kucia. Wadą tej konstrukcji są duże wymiary, które mogą być nie do przyjęcia w przypadku małych pieców. Wadą jest techniczna trudność wykonania palnika dwuprzepływowego.

Produkcja i montaż palnika w zamkniętym piecu gazowym

Rozważmy dwie opcje - aby zrobić palnik "od zera", korzystając z zaleceń mistrzów z doświadczeniem, lub zastosować gotowy projekt, dostosowując niektóre z jego cech. należy zauważyć, że w pierwszym przypadku należy mieć dobre umiejętności i doświadczenie w ustawianiu co najmniej naprawy takich urządzeń. W przeciwnym razie może dojść do wybuchu, poparzeń i innych kłopotów.

Najprostszym sposobem jest wykonanie palnika kulowego, który należy do grupy urządzeń spalających paliwo ze stycznym doprowadzeniem płomienia do przestrzeni roboczej. Palnik składa się z następujących części:

  1. Gniazdo konfuzyjne wykonane z żaroodpornej stali typu Cr18N9T.
  2. Stalowa obudowa rurowa o kształcie podwójnego ściętego stożka.
  3. Głowica doprowadzająca gaz.
  4. Głowica doprowadzająca powietrze.
  5. Rozdzielacz.
  6. Regulatory ilości mieszanki gazowo-powietrznej.

Taki palnik wymaga rury 1,5", blachy o grubości co najmniej 1,2 mm na konfuzor, dwóch złączek rurowych i trzech kołnierzy do połączenia elementów. Spoina powinna być wykonana ze stali żaroodpornej, a spawanie powinno odbywać się w topniku lub przy użyciu gazu obojętnego. Jako przewody doprowadzające powietrze i gaz mogą być stosowane węże wysokociśnieniowe o średnicy odpowiadającej wymiarom przyłączeniowym obudowy. Niezbędne są zaciski mocujące i dobrej jakości uszczelki z odpornej na oleje benzynowe gumy wysokotemperaturowej. Wszystkie pozostałe elementy połączone są za pomocą nici.

Palnik z domowej roboty palnikiem gazowym

Niektóre strony internetowe zalecają wykonanie korpusu palnika poprzez walcowanie rurowego kęsa. Przy wysokich ciśnieniach wydmuchiwania, plastyczne utwardzenie materiału może powodować powstawanie obszarów naprężeń wewnętrznych, które mogą powodować pęknięcia w metalowym korpusie podczas uruchamiania palnika.

Opcja palnika na płycie gazowej jest znacznie prostsza. Konieczne jest wcześniejsze określenie kosztów paliwa, aby szybko ogrzać metal do kucia. Przy wyborze gotowego wzoru należy określić pojemność jednostki głównej (kocioł, kuchenka itp.), do której urządzenie zostało zastosowane. Iloczyn tej wartości i sprawności (dla gazu wynosi ona 0,89-0,93) daje wymaganą wartość mocy W.

Nieco trudniejsze jest określenie zużycia gazu T. Algorytm obliczeń jest następujący:

  • Ustalana jest wartość opałowa paliwa Q (dla propanu można przyjąć 3600 kJ/m3);
  • Korzystając ze wzoru T = 3,6W/Q, określa się natężenie przepływu.
  • Na podstawie wyników obliczeń dobierana jest niezbędna armatura odcinająca i regulacyjna: zawory, trójniki, pierścienie uszczelniające itp.

Montaż palnika w piecu kuźniczym odbywa się w następujący sposób. W pierwszej kolejności w przygotowany otwór w okładzinie wkłada się konfuzor i poprzez blachę stalową żaroodporną łączy się z nim otwór wylotowy palnika. Sam produkt jest do niego przymocowany, a przewody powietrza i gazu są przykręcone. Sprawdzić, czy regulatory działają prawidłowo, a następnie przeprowadzić jazdę próbną z butli gazowej lub z publicznej sieci zasilającej. Wszystkie prace muszą być wykonywane w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Jeżeli wyczuwalny jest najmniejszy zapach gazu, należy przerwać prace instalacyjne i zidentyfikować źródło wycieku.

Wniosek

Prosty palnik gazowy może być wykonany własnymi rękami. Należy jednak ściśle przestrzegać środków ostrożności. W przeciwnym razie możesz się zranić. Poparzenia i urazy. Jeśli nie masz doświadczenia w naprawie lub montażu takich urządzeń, samodzielne wykonanie palnika nie jest zalecane. Lepiej jest kupić produkt prefabrykowany.