loader
Blog

Ile drewna opałowego potrzeba na zimę?

Jeśli zdecydowaliście się Państwo na ogrzewanie drewnem, najważniejszą kwestią jest to, ile drewna opałowego potrzebujecie na zimę. To jest bardzo nieprzyjemne, aby być w szczycie sezonu bez źródła ciepła, ponieważ w zależności od sezonu może się różnić nie tylko cena drewna, ponieważ pożądane jest z wyprzedzeniem do czynienia z przygotowaniem drewna opałowego na zimę, a to wymaga prawidłowo obliczyć ilość paliwa potrzebne.  

PRZYGOTOWANIE DREWNA OPAŁOWEGO NA ZIMĘ: CZYNNIKI, KTÓRE NALEŻY WZIĄĆ POD UWAGĘ

Zgodnie z najprostszym wzorem, ile drewna opałowego potrzeba na zimę, oblicza się na podstawie długości sezonu grzewczego, średniego dziennego zużycia drewna opałowego i powierzchni domu. Jednak w rzeczywistości takie obliczenia mogą być błędne, ponieważ na zużycie drewna opałowego do ogrzewania domu wpływa wiele dodatkowych czynników, wśród których są m.in:

  • wysokość sufitu;
  • straty ciepła okien, drzwi, stropów, podłóg;
  • warunki pogodowe (które z roku na rok zmieniają się w sposób nieprzewidywalny)
  • grubość izolacji ścian;

Jeśli używasz nowoczesnego kotła na paliwo stałe, możesz skorzystać z receptur podanych w jego dokumentacji. Często drewno opałowe do ogrzewania oblicza się według wzoru: V = 24*Q*S/q*0,01*KPD, gdzie:

  • V - dzienne zużycie drewna opałowego w m3;
  • Q - straty ciepła budynku w kW;
  • S - powierzchnia budynku w m2;
  • q - wartość opałowa drewna w kW/kub;

Współczynnik wydajności - współczynnik sprawności kotła.

Korzystając z tego wzoru, można łatwo obliczyć średnie dzienne zużycie, a następnie pomnożyć je przez liczbę dni sezonu grzewczego, aby dowiedzieć się, ile drewna potrzeba do ogrzewania domu. Straty ciepła nowoczesnych, energooszczędnych domów wynoszą 40-50 W/m2, budynków z dobrze zaizolowanymi drzwiami i oknami 60-70 W/m2, a starych budynków bez izolacji 100-120 W/m2. Sprawność kotła jest koniecznie podana w paszporcie technicznym. 

ILE DREWNA OPAŁOWEGO POTRZEBA DO OGRZEWANIA DOMU? 

Jak pokazuje praktyka, zimą jest inaczej. A jeśli w zeszłym roku zrobiłeś z 5 metrów sześciennych, to nie jest fakt, że w tym roku będziesz miał wystarczająco dużo 6. Aby nie wpaść w kłopoty, doświadczeni właściciele wolą mieć paliwo w magazynie na 2-3 sezony (obecny i następny, kolejny). Dzięki temu można nie tylko nie martwić się o to, ile drewna opałowego potrzeba na zimę, ale także kupić je w ilościach hurtowych po okazyjnej cenie. Z czasem kłody uzyskują optymalną wilgotność i stają się coraz lepsze. Najważniejsze jest, aby zapewnić im dobre warunki przechowywania. 

Średnio, aby ogrzać dom o powierzchni 100m2 przez jedną zimę potrzeba około 10m3 dębowego drewna opałowego. Liczba ta może się jednak nieznacznie różnić w zależności od izolacji domu i tego, jak mroźna będzie zima.

Nawet jeśli nie można kupić paliwa na 2-3 sezony jednocześnie, na zimę zawsze warto przygotować się z zapasem. Pomnożyć dane otrzymane ze wzoru przez 1,15-1,2. Pomoże to zabezpieczyć się przed kłopotami. Jeśli zdarzy się, że zaskoczy Cię zima lub drewno zabraknie w środku zimy, zawsze możesz je kupić na drova-kiev.in.ua. Proponujemy również rozważenie alternatywnych paliw. W każdym sezonie można kupić węgiel antracytowy w Kijowie, Eurogrove, pelety, które będą nie mniej efektywnym źródłem ciepła.