loader
Blog

Systemy cięcia plazmowego - projektowanie i zastosowanie

Ręczne i produkcyjne systemy cięcia plazmowego działają na zasadzie wytworzenia łuku elektrycznego w wyniku zwarcia. Jest to spowodowane impulsem o wysokiej częstotliwości pomiędzy dyszą a powierzchnią metalu. Łuk plazmowy może być wytwarzany za pomocą:

  • tlen - służy do cięcia metali żelaznych;
  • azot - służy do cięcia stali nierdzewnej, stopów metali nieżelaznych;
  • roztwór wodno-alkoholowy, który jest przekształcany przez palnik plazmowy jest uniwersalny;
  • Urządzenia do cięcia i spawania plazmą powietrzną mają szeroki zakres zastosowań.

Przecinarki plazmowe używane do cięcia artystycznego są często sterowane CNC. Maszyny sterowane komputerowo dają bardzo dokładne odwzorowanie wzoru. Do cięcia stosuje się również ręczne maszyny plazmowe. W tym celu w maszynach zmieniane są dysze i częstotliwość wypływu, a w maszynach na bazie cieczy zmieniany jest skład mieszanki.

Te dwie metody wykorzystania plazmy są powszechnie stosowane, ale jest jeszcze jedno przeznaczenie maszyn plazmowych - napawanie.

 

Jakie i gdzie można stosować twarde nawierzchnie?

  • Hardfacing niezawodnie chroni ramy okienne przy wysokich temperaturach.
  • W przypadku zaworów odcinających okładziny służą jako warstwa ochronna przed korozją i przyspieszonym zużyciem elementów, które są stosowane jako komponenty w aplikacjach o dużych naprężeniach.
  • Okładziny są również stosowane w naprawach pojazdów drogowych. Ta metoda obróbki elementów stalowych wydłuża ich żywotność.

Najczęściej okładziny wykonuje się za pomocą argonu lub helu. To właśnie te dwa gazy dają najbardziej spójne i równomierne rezultaty. Istnieją dwie możliwości zastosowania plazmy do napawania:

  • Proszek jest przechwytywany przez strumień gazu i w ten sposób osadzany na detalu.
  • Napawanie jest wykonywane przy użyciu materiału wypełniającego, który jest wprowadzany do wiązki plazmy w postaci taśmy, drutu lub cienkiego metalowego pręta.

Zasady działania

Jonizacja gazów powstaje w wyniku działania ciepła lub elektryczności. Następuje proces jonizacji łukowej. W tym przypadku gaz, przechodząc przez kanał, otrzymuje elektryczne wyładowanie łukowe. Pod wpływem wysokiej temperatury łuku plazmowego następuje jonizacja gazów. Ze względu na ścisłą kierunkowość wyładowania łukowego, strumień plazmy ma ściśle określony kontur. Elektroda wolframowa pistoletu plazmowego jest katodą pistoletu plazmowego.

Instalacja do cięcia plazmą powietrzną

Jedną z metod cięcia, spawania i napawania metali jest cięcie łukiem powietrzno-plazmowym. To, co odróżnia ten typ maszyny od innych to fakt, że działa ona poprzez topienie materiału, który ma być cięty. Ogrzewanie gazów do bardzo wysokich temperatur prowadzi do jonizacji. Gaz jonizacyjny pod ciśnieniem topi metal. Regulacja częstotliwości wypływu i ciśnienia powietrza zasilającego oraz średnicy dyszy może wpłynąć na warunki pracy (cięcie lub spawanie).

Proces spawania plazmą powietrzną jest bardziej wydajny w porównaniu do spawania gazowego. Specyfika polega na tym, że metal jest topiony, gdy płomień jest skierowany na przedmiot obrabiany. Prędkość cięcia jest większa niż w przypadku gazu, co powoduje, że metal nie ulega odkształceniu termicznemu. Nie ma żadnych odpadów ani zadziorów.

Urządzenie powietrzno-plazmowe jest przydatne do wykonywania rzeźb artystycznych. Każdy element jest gładki jak dłuto mistrza rzeźbiarskiego, ponieważ nie wymaga żadnej dodatkowej pracy. Jedyna różnica polega na tym, że cięcie plazmą powietrzną wymaga znacznie mniej czasu i wysiłku, nawet w przypadku ręcznego palnika plazmowego.

Wniosek

Cięcie plazmą powietrzną jest stosowane nie tylko w obróbce metali. Każdy ogniotrwały materiał dielektryczny może być cięty w ten sposób. Oznacza to, że może być stosowany w wielu różnych aplikacjach przemysłowych. Dowiedz się więcej na: http://luparki-hydrauliczne.pl